Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Новини28 серпня – Успіння Пресвятої Богородиці
Новини

28 серпня – Успіння Пресвятої Богородиці

Успіння Пресвятої Богородиці

У церквах єпархії пройдуть урочисті Богослужіння. Зокрема, в луцькому кафедральному соборі Святої Трійці Літургія розпочнеться о 9.00.

Як зазначає єпархіальний календар, храмові празники відзначають Успенські громади: в Луцьку, Володимирі-Волинському; селах Старий Порицьк, Радовичі Іваничівського деканату; Гаразджа, Радомишль Луцького районного; Духче, Береськ, Тростянка Рожищанського; Стенжаричі, Заріччя Володимирського районного; Твердині Локачинського; Красноволя, Городище Ковельського районного; Буркачі, Скригово Горохівського; Старий Чорторийськ Маневицького; Гайове Ківерецького та В’язівно Любешівського благочинь.

Успіння Пресвятої Богородиці – одне із дванадцяти свят у році, ним закінчується Спасівка – двотижневий піст, який готує віруючих до нього.

Євангеліє від Іоана розповідає, що Ісус, зазнаючи хресних страждань, доручив Іоанові Богослову турбуватися про Свою Матір. Пресвята Богородиця поселилася в його будинку недалеко від Оливної гори. Вона була з тими, хто підтримував і стверджував молоду Християнську Церкву. Віруючі в Христа приходили до Єрусалима з дальніх країн, щоб побачити і почути Богородицю. Апостоли записали те, що Вона розповідала про Своє життя і про земне життя Свого Сина.

Церковний історик Никифор Калліст Ксанфопул у XIV cт. докладно виклав багатовікові передання про обставини Успіння Божої Матері. Багато противників християн чинили замахи на життя Діви Марії. З дому Вона виходила тільки до церкви, і завжди у супроводі близьких. Нерідко приходила до Гробу Господнього на Голгофу і там молилася. В одне з таких відвідувань Їй явився архангел Гавриїл і повідав про швидке Її переселення з цього світу в світ небесний, вручивши Їй пальмову гілку – символ слави. Пресвята Богородиця розповіла про це Йосипу з Аримафеї як про благу звістку, бо скоро побачить Свого Сина. За молитвою Божої Матері ще перед Її відходом у вічність до Єрусалима з дальніх країн почали збиратись апостоли. Святий Іоан Дамаскин говорив, що вони злетілися, подібно до хмар і орлів, щоб послужити Матері Божій. Вона повідомила їм, що скоро покине їх.

Апостоли оточили ложе, на якому перебувала Діва Марія. Раптове світло затьмарило полум'я свічок і зійшов Христос, оточений ангелами. Очевидців охопив священний трепет. Божа Матір вимовила: «Величає душа Моя Господа і зрадів дух Мій у Бозі, Спасі Моїм, бо зглянувся на смирення раби Своєї». Без страждання, як уві сні (звідки й походить слово «Успіння»), душа Пресвятої Діви покинула цей світ і відійшла до вічного життя.

Апостоли Петро, Павло, Яків та інші понесли одр, на якому лежало тіло Богородиці, через увесь Єрусалим у Гефсиманію. Над процесією з'явилася хмара світла і почулися звуки небесної музики. Про поховальний хід донесли священикам. Ті послали варту, щоб розігнати процесію, але хмара спустилася на землю і закрила її від нападників. Були чутні кроки і спів, але нікого не було видно. Первосвященик Афонія спробував перекинути одр, але його руки відсікла невидима сила. Афонія жахнувся і розкаявся, отримав зцілення і став сповідувати вчення Христа. До вечора святі апостоли поклали тіло померлої в місце поховання і закрили вхід у печеру великим каменем.

За Божим промислом, апостол Фома не був присутній при похороні Богородиці. Він прийшов до Єрусалима на третій день і почав плакати біля печери. Апостоли зглянулися над ним і відвалили камінь, щоб і Фома міг прикластися до тіла Приснодіви. Але тіло Її зникло, у печері лежали тільки похоронні пелени. Зі слів цього передання Католицька Церква сформулювала догмат про «внебовзяття (вознесення) Марії», тобто що Вона була взята на небо в тілі. Православна ж Церква так не навчає: хоча деякі богослови і висловлюються про ймовірність вознесення, але твердої впевненості нема, тож найкраще зберігати з цього приводу благоговійне мовчання.

Увечері того ж дня, розповідає Никифор Калліст, за трапезою апостолам явилася Матір Божа і сказала: «Радуйтеся! Я з вами по всі дні». У відповідь вони вигукнули при ламанні хліба (тобто причасті): «Пресвята Богородице, допомагай нам!».

Успіння Богородиці урочисто відзначається в Гефсиманії, на місці Її поховання. Тут зведено церкву, в якій зберігалися Її похоронні пелени. У IV ст. священний покров перенесли до Царгорода (Константинополя), у Влахернський храм. Як описано в «Літописі руському», 866 року наш флот підійшов до міста і взяв його в облогу. Імператор і Патріарх молилися всю ніч у Влахернському храмі, а потім із молитвою поклали похоронну ризу Богоматері на морські хвилі. Раптово піднялася буря і розметала кораблі русинів-язичників. Русь тоді зазнала поразки, це знаменувало перемогу Християнства.

Діва Марія зветься Пречистою, тому й свято у народі зветься Перша Пречиста. Два інших відзначатимуться 21 вересня та 4 грудня. Тому кажуть так: «Перша Пречиста жито засіває (сіють озимі), Друга – дощем поливає, а Третя – снігом покриває».

24 серпня 2016 р.
Архів новин
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери