Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті15 грудня – Собор кримських святих
Статті

15 грудня – Собор кримських святих

Віталій КЛІМЧУК Ікона Собор кримських святих

Сьогодні, коли православні українці в окупованому Криму зазнають наруги та переслідування за віру, святкування Собору кримських святих набуває особливого значення.

Історія християнського Криму нерозривно пов’язана з історією київського Православ’я. Уже в першому, апостольському, столітті слово євангельської проповіді приніс сюди святий Андрій Первозваний. До цієї ж епохи належить християнська місія священномученика Климента, єпископа Римського, який прийняв мученицьку кончину в Криму. А в четвертому столітті на півострові діяло вже п’ять єпархій. Саме в древньому Херсонесі, або ж Корсуні, як казали слов’яни (тепер він у міській зоні Севастополя), за традиційною версією, прийняв хрещення київський князь Володимир та поніс світло Христової віри по всій землі Русі-України.

Багато святих, подвижників та святителів, подібно до яскравого духовного суцвіття, прикрасили український Крим подвигами християнської просвіти, мучеництва і сповідання. Будемо ж вчитися у них великого терпіння, віри, любові, працьовитості. Будемо невпинно зберігати в серцях наших пам’ять про їх нетлінне подвижництво: «Величаємо вас, усі святі, що в українському Криму засяяли, і шануємо святу пам’ять вашу, бо ви молите за нас Христа Бога нашого».

До числа Божих угодників та чудотворців, які своїм праведним житієм, подвигами і чудесами освятили Крим, належать: апостол Андрій Первозваний; рівноапостольні Кирило і Мефодій, учителі слов’янські; рівноапостольний великий князь Володимир; преподобномучениця Параскева; священномученик Климент, Папа Римський; священномученики єпископи Херсонеські Агафодор, Василій, Євгеній, Єлпидій, Єферій, Єфрем і Капітон, сповідник Мартин, папа Римський; сповідник Стефан, архієпископ Сурозький; Сава, архієпископ Сурозький; Лука (Войно-Ясенецький), архієпископ Сімферопольський і Кримький. Ці та багато інших богоугодників землі Кримької прославили її, стали небесними покровителями і заступниками. Хоча вони жили в різний час, але були єдиними по духу. Святі Кримського краю показують нам, що спастися можна в різний час і за різних умов життя, бо Христос учора, сьогодні й повіки той же.

Святкування спільної пам’яті всіх святих землі Кримської встановлено у 1988 році, на тисячоліття хрещення Русі.

Подвижники православного Криму внесли великий вклад у ширення благої звістки – Євангелія Царства Божого – по всьому світу, проповідуючи Христа, розіп’ятого і воскреслого. Їхні священні імена записано золотими літерами в історії Церкви.

Волин. єпарх. відом. – 2015. – № 12 (133)

15 грудня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери