Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті11 пласих питань священнику про свічки
Статті

11 пласих питань священнику про свічки

Свічки бувають воскові, напіввоскові і парафінові. Для ІА «Конурент» протоієрей Микола Лазука погодився розповісти про їх виготовлення та про те, навіщо їх купувати, бо займається їх виробництвом з 1995 року. Тоді ж він прийняв і сан священника. Зараз служить у Миколаївському храмі, а його виробництво знаходиться на території Свято-Троїцького собору.

Восокових свічок отець Микола робить мало, бо вони дуже дорогі. В основному – парафінові. Для того, що б зробити свічку, каже, потрібна сировина, бавовняна нитка, станок або форма і бажання.

1. Скільки коштують свічки у храмі?

Ціни коливаються в залежності від того, скільки коштує матеріал.

2. Навіщо і у якій кількості потрібно їх купувати?

Це як пожертва на храм. Така свічка називається офірка. Запалюємо свічку і так доповнюємо свою молитву. Коли ставимо свічку, звертаємося до того, кому її ставимо, і молимося за здоров’я чи упокій того, за кого ця свічка. У східній традиції свічки за упокій і здоров’я ставляться окремо. У той час у візантійській і навіть у Свято-Михайлівському монастирі у Києві немає такого розділення – потрібно просто просити або здоров’я для живих, або Царство Боже для померлих.

Якщо говорити про кількість, то треба пам’ятати, що у Старому Завіті говорилося про десятину. Але коли прийшла бідна вдова і поклала дві лепти, то Господь сказав, що це більше, ніж мішечки з золотом, більше, ніж десятина. Тому ставити сотню свічок лише через можливість їх купити не варто. Це стан душі, внутрішній прояв, порив, і це ніяк не залежить від кількості. Не важливо, скільки і які, важливо, аби вони були куплені та освячені в тому храмі, у який ви прийшли. Не є добре приходити в храм із своїми свічками. Тоді це просто свічкоставлення.

3. Стрітенська свічка не палить шкіру?

Благодатний вогонь не опалює шкіру кілька перших хвилин. Патріарх обпалював бороду, а вона не горіла. Всі інші обпалюють.

Стрітенські свічки великі і освячуються на свято Стрітення. Це дуже велике свято, коли являється Христос світові. Ми освячуємо тоді свічки, щоб це світло було у нашій домівці і в дні особливих подій – стихійного лиха, коли гроза, важлива справа чи особлива подія у житті, ми запалюємо цю свічку і молимося. По селах є традиція класти її у труну.

Є свічки й для звичайної молитви. Але її теж потрібно купити не на заводі чи в магазині, а саме в храмі, щоб вона була освячена.

4. Не можна у церкві запалювати свічку від сусідньої свічки?

Найрозумніший у світі інтернет саме так і каже. Напевно, щоб відволікти від молитви. Але це елементарне пустослів’я.

Якщо ви прийшли в церкву і будете думати, від кого запалюєте свічку і що це несе, це буде марновірством, що суперечить нашій вірі. В церкву потрібно приходити з благим наміром і хорошими думками. Тому бажано запалювати свічку від тієї, яку виносить церковний служитель.

5. Чи можна запалювати свічку запальничкою?

Не можна в церкві, але можна вдома. [Запалювати свічку запальничкою можна і вдома, і в церкві. Просто запальничка асоціюється з прикурюванням цигарок, що є шкідливою звичкою, яку церква не підтримує і не благословляє. – Прим. ред.]

Якщо, наприклад, на похованні хтось один запалив свічку, то всі інші повинні взяти цей вогонь. Це має бути спільне світло, а не кожного окремо.

У церкві не треба думати, наприклад, що під час панахиди ви стоїте далеко і вам не передадуть вогонь. Не переживайте – передадуть.

Загасла свічка на вінчані, на хрестинах, чи хтось дмухнув – то що не дихати? У нас сотня випадків буде, коли на вінчанні згасла свічка, і люди прожили в шлюбі. А сто першим буде розлучення. У чому ж причина? Скажуть: на вінчанні у них свічка згасла. Але ж це неправильно.

Ми повинні відноситися до всього із страхом Божим. Люди хочуть матерільного виміру, а треба духовний. Люди поставили собі за ціль життя, а повинна бути ціль в житті.

6. Яка свічка має найбільшу силу?

Сила не в свічці. Сила у вашій молитві.

7. Кажуть, не можна задмухувати свічку, тільки пальцями гасити. Це правда?

Це якийсь новий забобон. Нічого поганого немає в тому, щоб задмухати свічку.

8. Скільки свічок згорає за одне Богослужіння?

В різному храмі по-різному. У наш храм приходить, наприклад, 300 людей, то, звісно, згорить приблизно 600 свічок. Але не можна сказати напевне. Є храми, які звикли до великих свічок, є такі, у яких менші свічки більше купують. Все це залежить ще від традицій і різних моментів.

9. Куди дівають залишки свічок?

У нас безвідходне виробництво. Огарки переробляються. Удома теж не варто викидати свічки, вони ж освячені. Їх можна принести у церкву.

10. Від церковних свічок пожеж не буває?

Я не чув такого, щоб була пожежа конкретно від церковної свічки. Але заперечувати це неправильно, бо, звичайно, може бути пожежа. Це відкритий вогонь, тому з ним потрібно поводитися обережно.

Багато храмів згоріли через проводку. Коли виходиш з храму, то бачиш, якщо не догоріла свічка. Якщо вона на підсвічнику і догорає до кінця, не буде пожежі, але, вона, наприклад, може впасти. З нашої церкви ми давали хрест на панахиду і там похилися свічка, припалила хрест.

11. Чи справді до нас привозять Благодатний вогонь?

Понад десять років матушка Лариса Савчук, яка керує паломницьким центром в Україні, літає по Благодатний вогонь. У спеціальному контейнері є три свічки про всякий випадок. Це справді Благодатний вогонь привозять.



5 травня 2021 р. Інші статті за рубриками: Протоієрей Микола Лазука
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери