Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Новини26 вересня – євангеліста Йоана Богослова
Новини

26 вересня – євангеліста Йоана Богослова

Цього дня ми особливо вшановуємо апостола і євангеліста Йоана Богослова, а тринадцять парафій нашої єпархії святкують престольний празник.

Йоан був сином Зеведея й Саломії – дочки Йосифа Обручника в першому шлюбі – і братом апостола Якова. Разом зі своїм старшим братом належав до найближчих учеників Ісуса Христа.

Після свого покликання не розлучався з Учителем і був з-поміж трьох учнів, яких Спаситель особливо наблизив до Себе. Йоан був свідком уздоровлення дочки Яіра і Преображення; ішов за Ним із Гефсиманського саду на суд беззаконних первосвященників, потім і хресною дорогою; плакав разом із Матір’ю Ісуса біля хреста і чув звернені до них слова Господа: «Жоно! Це – син Твій» і «...Це – Мати твоя» (Ін. 19:26, 27).

Йоан опікувався Пресвятою Дівою Марією, а після Її успіння вирушив в Ефес та інші малоазійські міста проповідувати Євангеліє. Якось зі своїм учнем Прохором відправився у плавання, але під час сильного шторму корабель потонув. Усіх мандрівників викинуло на берег, лише Йоан залишився в морській безодні. Прохор гірко плакав, втративши духовного отця й наставника, і пішов до Ефеса. А на чотирнадцятий день подорожі побачив, як морська хвиля викинула людину. У ньому впізнав свого вчителя, якого Творець зберіг живим.

В Ефесі Йоан розповідав про Христа. Кількість тих, хто увірував, увесь час зростала. Саме у цей час почалося гоніння на християн імператора Нерона (56–68). Йоана відвезли до Рима на суд. За віру в Господа його засудили до смерті, але Він зберіг Свого обранця: ні чаша з отрутою, ні казан із киплячою олією не забрали його життя. Після невдалих спроб страти Йоана відправили на острів Патмос, де він ще багато років навчав Євангелія.

За переказами, одного разу вчитель з учнем пішли на пустельну гору, дотримуючись триденного посту. Під час Йоанової молитви захиталась гора і загуркотів грім. Прохор зі страху впав на землю. Йоан підняв його і наказав записувати те, що буде говорити. «Я є Альфа й Омега, початок і кінець, говорить Господь, Який був і гряде, Вседержитель» (Одкр. 1:8), – звіщав Дух Божий через апостола. Так близько 67 року написано Книгу Об’явлення (Одкровення, Апокаліпсис), останню в Новому Завіті.

Після тривалого заслання Йоан отримав свободу і повернувся в Ефес, де продовжував діяльність, навчаючи християн остерігатися лжевчителів. Близько 95 року написав там своє Євангеліє. Він закликав усіх християн любити Господа, один одного і цим сповнити заповіді Христові.

Апостолом любові називає Церква Йоана, бо він постійно навчав, що без любові людина не може наблизитися до Всевишнього. У трьох його посланнях, що входять до Нового Завіту, йдеться про значення любові до Творця і ближніх.

Йоан набагато пережив усіх очевидців Господа, довго залишаючись єдиним живим свідком земного шляху Спасителя. Коли настав час відходу до вічності, вийшов за межі Ефеса із сімома учениками і наказав приготувати для себе хрестоподібну яму, в яку ліг, повелівши засипати її землею. Учні, боячись непослуху, з плачем виконали наказ: накрили лице платом і закопали. Інші прийшли до могили, розкопали її, але, за переказом, нічого не знайшли. Щороку на місці погребіння апостола (8 травня) з'являється порох, який вірні збирають задля зцілень.

Храмове свято відзначають дві громади в Луцьку (підземна церква в Замку Любарта і каплиця на території Управління СБУ), селах Будище, Озерне, Старі Кошари, Стеблі Ковельського, Губин, Старостав, Уманці Горохівського, Сильно Цуманського, Тихотин, Уляники Рожищанського, Сьомаки Луцького районного деканатів.

Цього дня священник Андрій Голуб, настоятель парафії Рівноапостольного князя Володимира в с. Дубище Рожищанського благочиння, святкуватиме 45-ліття.

Усі події 26 вересня за єпархіальним календарем – ось тут.

24 вересня 2023 р.
Архів новин
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери