Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна НовиниОголошення14 вересня – Воздвиження хреста Господнього
Новини

14 вересня – Воздвиження хреста Господнього

Воздвиження чесного і животворчого хреста Господнього – одне з 12-ти найбільших свят. Цього дня у дванадцяти парафій нашої єпархії – престольний празник.

Ми згадуємо віднайдення в Єрусалимі хреста, на якому розіп’яли Ісуса, і повернення його із Персії. Обидві події об’єднало те, що хрест перед народом воздвигали (піднімали).

У 326 р. імператор Константин Великий вирішив знайти хрест Господній. Розкопки проводили на Голгофі й відкопали три хрести, цвяхи і дошку. За переданням, до одного із хрестів доторкнувся немічний – і уздоровився. (За іншим переданням, так ожив померлий, якого несли на похорон.) Таким чином довідалися, котрий із них справжній (чесний). Константин збудував у Єрусалимі храм Воскресіння Господнього, який було освячено 26 вересня 335 року, а наступного дня відбулося воздвиження віднайденої реліквії.

Із VII ст. разом із віднайденням хреста згадується і його повернення. У 614 р. після завоювання Палестини цю святиню забрали до Персії. У 628 р. імператор Іраклій переміг персів і повернув хреста в Єрусалим. Подальша його доля невідома. Ймовірно, що хрест перебував там до 1245 року або його розділили і рознесли по всьому світу. Частина хреста Господнього нині перебуває у вівтарі храму Воскресіння в Єрусалимі.

Ушанування святого хреста започатковано ще з ранньохристиянських часів. Апостол Павло говорить: «...Не бажаю хвалитися, хіба тільки хрестом Господа нашого Ісуса Христа, яким для мене світ розп’ятий і я для світу» (Гал. 6:14).

Престольний празник святкують воздвиженські громади в Луцьку (вул. Данила Галицького, 2), селах Ватин, Вільхівка, Озерці, Ощів, Угринів, Ярівка Горохівського деканату, Одеради, Покащів Ківерецького, Нові Кошари Ковельського, Боратин, Коршів Луцького районного благочинь.

Усі події 14 вересня за єпархіальним календарем – ось тут.

11 вересня 2023 р.
Архів новин
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери