Тиждень 25-й після П’ятдесятниці
Зачаття праведною Анною Пресвятої Богородицi. Пророчицi Анни, матерi, пророка Самуїла (1100 до Р.Х.). Святителя Софронiя, архієпископа Кіпрського (VI). Преподобного Стефана Новосiятеля (912)...
Визначного українського діяча, кошового отамана Війська Запорозького Низового приєднано до лику святих у 2008 р.
Петро Іванович Калнишевський (1690–1803 рр.) народився у с. Пустовійтівка Сумської області й був найстаршим сином у козацькій родині.
Припускають, що на Січ він потрапив після 1739-го, тобто по закінченні російсько-турецької війни 1735–1739 рр., у чому посприяли його старші родичі – Андрій і Давид Калнишевські, козаки Кущівського куреня.
Перші достеменні згадки про праведника з’являються у джерелах 1750-х рр.: він належав до цього куреня Війська Запорозького Низового, з 1752 р. згадується як похідний полковник, з 1754-го – як осавул, пізніше – як військовий суддя.
У 1762 р. обраний кошовим, але невдовзі, після зустрічі з імператрицею Катериною II, усунутий з посади. 1 січня 1765 р. всупереч монаршій волі старшина знову обрала його кошовим. Але на повторне усунення з посади цариця не наважилась.
Петро Калнишевський виконував дипломатичні місії, брав участь у переговорах з представниками Османської імперії та Кримського ханства, неодноразово їздив з депутаціями до Петербурга, відстоював військові та адміністративно-територіальні права Запорожжя. Дбав про поширення хліборобства та торгівлі у запорозьких степах, цим перешкоджаючи колонізації причорноморських степів іноземцями.
Був дуже побожною людиною – власним коштом спорудив і відремонтував декілька православних храмів: Апостолів Петра і Павла в Межигірському монастирі поблизу Києва, Покрови Пресвятої Богородиці в Ромнах, Різдва Богородиці в Лохвиці, Святої Трійці в Пустовійтівці, Святителя Миколая у Смілі, а також храми в Петриківці та інших містах і селах. Опікувався облаштуванням головної церкви на Січі – Покровської.
У квітні 1775 р. російський уряд прийняв рішення ліквідувати Запорізьку Січ. Військо під командуванням генерал-поручника Петра Текелія, повертаючись із турецької війни, обступило Січ, скориставшись тим, що Військо Запорозьке ще було на фронті (в Січі залишалося 3 тисячі чоловік). Петро Калнишевський і більшість старшини, розуміючи марність опору, умовили запорожців здатися без бою. Січові укріплення і всі споруди на території фортеці було розібрано, архів і військову скарбницю з клейнодами і коштовностями вивезено. Разом зі старшиною Калнишевського заарештували і довічно заслали до Соловецького монастиря. У серпні 1775 р. Катерина II видала маніфест, яким оголосила про ліквідацію Січі Запорозької.
Указом нового імператора Росії Олександра від 2 квітня 1801 р. останній кошовий отаман був помилуваний за загальною амністією й отримав право на вільний вибір місця проживання. За своїми літами і станом здоров'я залишився ченцем у монастирі, де й помер на 113-му році життя 12 листопада (31 жовтня) 1803 р. Монахи поховали його на почесному місці – на подвір’ї Спасо-Преображенського собору при Успенській церкві. Своїм життям праведник уподібнився Іову Багатостраждальному, бо Господь і для нього допустив такі самі випробування, щоб вічного блаженства став достойним.
2008 р. Помісний Собор Української Православної Церкви Київського Патріархату у зв'язку з 1020-літтям Хрещення Київської Русі-України благословив приєднати праведного Петра Багатостраждального (Калнишевського) до лику святих (пам’ятний день – Покрова Пресвятої Богородиці, День українського козацтва).
До речі, на честь цього небожителя освячено престіл у середньому ярусі собору Святої Трійці, що в Берестечку Горохівського деканату (Луцький р-н).
Усі події 31 жовтня за єпархіальним календарем – ocь тут.