Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіІкона «Великомучениця Параскева-П’ятниця»
Статті

Ікона «Великомучениця Параскева-П’ятниця»

Лариса ОБУХОВИЧ, художник-реставратор Волинського краєзнавчого музею Ікона «Великомучениця Параскева-П’ятниця»

Образ створено 1749 року, походить із храму Пророка Іллі в Камені-Каширському. Матеріал: дерево, левкас, темпера, олія, золочення. Змішана техніка живопису, рельєфна орнаментація тла. Відреставровано у майстерні обласного краєзнавчого музею 2007 року авторкою цих рядків, зберігається в Музеї волинської ікони.

Вшановуючи 10 листопада пам’ять великомучениці Параскеви-П’ятниці, варто звернути увагу на цей прекрасний волинський образ, а також пригадати її життя.

Народилася в м. Іконія (Мала Азія) в кінці ІІІ – на початку IV ст. в родині благочестивих і багатих батьків. Рано осиротіла. Майно своє тратила не на вбрання і розваги, а на допомогу нужденним. Правитель Диклистіан на суді Параскеви, куди її привели за сповідування Христової віри, закохався в неї і хотів одружитися. Дівчина відмовила цареві, пояснивши, що є нареченою Христовою. У гніві правитель лайливо обізвав християн, за що свята плюнула в його бік. За це її чекала жорстока помста. Тіло мучениці залізними гаками здерли до кісток і кинули в темницю, сподіваючись, що до ранку вона помре. Але Господь зцілив Параскеву, пославши до неї ангела. Чудо зцілення цар приписав поганським богам. Свята своєю появою у язичницькому храмі змусила ідолів попадати додолу. За це її пекли вогнем, від якого вона не постраждала. Своїми чудами великомучениця навернула до віри Христової багато народу. Врешті правитель звелів зітнути голову Параскеві. Чесні мощі святої зціляють хворих людей.

Волин. єпарх. відом.– 2008.– № 11–12 (48–49)

10 листопада 2022 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери