Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіСвяте Богоявлення. Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа
Статті

Святе Богоявлення. Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа

Віктор ГРЕБЕНЮК

У народі цей празник називають Водохрещем, Йорданню, бо в річці Йордан Іван Предтеча охрестив Спасителя.

Хрещення як обряд старозавітні віруючі використовували віддавна. І до Івана Хрестителя існували очищувальні омовіння тіла на ознаку прагнення очистити душу. Вони називалися по-єврейськи «атбала», по-грецьки «баптісмос», що значить «занурення». Але оскільки цього праведника в народі називали саме Хрестителем, то, отже, у ньому вбачали не просто чергового проповідника, який проводить усім відомий обряд. Його місія була набагато більша.

Іван Хреститель занурював у йорданську воду тих, хто приходив послухати його проповіді про покаяння. Коли ж охреститися прийшов Христос, Іван попервах навіть не наважувався це зробити, знаючи, Хто перед ним. Але Ісус переконав праведника охрестити і Його. Адже Він повинен послужити спасінню людства, як проста людина. Звідси й походить українське слово «хрещення» (точніше «хрищення») – від того, що це було вчинено із Христом.

Коли Спаситель вийшов із Йордану, то, як пишуть євангелісти, почувся голос Бога-Отця: «Це є Син Мій Улюблений, у Ньому Моє благовоління» (Мф. 3:17), а Бог – Святий Дух злинув над Ісусом у вигляді голуба. Таким чином, Усевишній наяву представив людям усі Свої Три Іпостасі. Відтоді кожен, хто приймає Христову віру, приймає вже не просто обряд, а таїнство Хрещення: нас охрещують в ім’я Отця і Сина і Святого Духа.

Волин. єпарх. відом.– 2011.– № 1 (74)

19 січня 2022 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери