Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіРівноапостольної Ніни, просвітительки Грузії
Статті

Рівноапостольної Ніни, просвітительки Грузії

Віктор ГРЕБЕНЮК Рівноапостольна Ніна, просвітителька Грузії

Грузинський народ – один з перших, котрий прийняв Християнство. Церковна історія свідчить, що проповідував тут апостол Андрій, посіявши перші зерна істинної віри. Проте широка християнізація Грузії пов’язана з жінкою, яку йменують рівноапостольною.

Ніна народилась у м. Коластри (тепер територія Туреччини) приблизно 280 року в заможній родині. Її дядьком був Єрусалимський Патріарх. За якийсь час батько став ченцем-пустельником, матір – дияконисою при храмі Воскресіння Господнього в Єрусалимі (у ранній Церкві були диякониси), а виховання Ніни доручили побожній стариці Ніафорі. У Коластрах жило чимало грузинів, тож розповіді про Іверію і Колхіду – дві тогочасні грузинські держави – часто лунали з уст Ніафори.

Одного разу Ніні було видіння: Богородиця простягнула їй хрест із виноградних галузок. Вона зрозуміла, що Небеса посилають її на проповідь Євангелія. Тож коли за часів імператора Діоклетіана настало гоніння на християн, Ніна пішла в Іверію, про яку стільки чула, щоб там ширити Христову віру.

В Іверії вона потрапила на царські виноградники (до речі, центральний журнал Грузинської Православної Церкви називається «Джварі вазіса», тобто «Хрест із виноградної лози»). Там вона жила, проповідувала і зцілювала хворих. Згодом її проповідь і зцілення досягли царську сім’ю: цариця Нана одужала від тяжкої хвороби після молитви праведної Ніни, у царських палатах пролунало Боже Слово. Тож 326 року цар Міріан прийняв Християнство як державну релігію. Ніна ж пішла до Колхіди і там навернула до нової віри царицю Софію.

За ці труди святу Ніну іменують рівноапостольною. Спочила угодниця 335 року, мирно, в оточенні вірних послідовників її справи.

Волин. єпарх. відом.– 2010.– № 1 (62)

27 січня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери