Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті27 березня – святителя Феогноста, митрополита Київського і всієї Русі
Статті

27 березня – святителя Феогноста, митрополита Київського і всієї Русі

Віталій КЛІМЧУК Cвятителm Феогност, митрополит Київський і всієї Русі

Святий Феогност народився в Константинополі, був греком. Він один із найбільш освічених людей свого часу.

Це був істинний християнин, який не збирав ніяких матеріальних благ і сам намагався боротися проти єпископів, котрі припускалися гріха симонії (продаж і купівля церковних посад). За це на нього часто скаржились архі­єреї Патріархові, але той нагадував про церковну дисципліну.

Феогност більше писав послання, ніж навчав у проповідях. Це слова проти користолюбства і єресей.

Після смерті владики Петра (1326) митрополитом Київським і всієї Русі Константинопольський Патріарх призначив Феогноста. Дорогою до Москви (там уже розміщувався осідок митрополита Київського) він на кілька місяців затримується на Волині.

На жаль, був у діяльності владики Феогноста вельми прикрий епізод, пов’язаний із нашим краєм: його використав московський князь у своїй політичній справі, хоч і з церковним підтекстом. Для Волині й Галичини, що входили до тогочасної Литовської держави, колись було поставлено окремого митрополита. Феогноста переконали, що це, мовляв, не йде на користь Церкви, і, заручившись підтримкою Патріарха, він приєднав Волинську митрополію до Київської (фактично вже Московської). Це було непросто зробити, бо Волинь із Литвою не входила у кордони Золотої Орди, як Московія – прямий данник хана. Тому Волинь і Литва за церковними правилами могли мати собі окремого митрополита, а їх поєднати – означало переступити канонічні норми.

Собор для цього зібрали у 1328 році, де були присутні предстоятелі Луцької, Перемишльської, Турівської, Холмської кафедр. На ньому анулювали Волинсько-Галицьку митрополію на догоду московському «собиранию русских земель».

Владика сприяв відбудові зруйнованих храмів, особливо в північній частині Київської митрополії – на Московщині; було відкрито храми і в самій Орді – Сарайській єпархії, бо частина монголо-татар прийняла Православ‘я.

Митрополит Феогност помер 11 березня 1343 року і був покладений у Московському Успенському соборі. Його святі мощі відкрито в 1471 р., а з ХІХ століття йому встановлено загальноцерковне вшанування 27 березня.

Волин. єпарх. відом.– 2017.– № 03 (148)

27 березня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери