Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіПридорожні хрести
Статті

Придорожні хрести

Людмила ПРИЙМАЧУК

Інтерв’ю священика Ярослава Черенюка, завідувача кафедри практичних дисциплін
Волинської православної богословської академії, для газети «Експрес»

– Звідки в Україні пішла традиція ставити хрести на роздоріжжях та дорогах?

– Придорожні хрести в Україні свої витоки беруть з початку офіційного прийняття Християнства на наших землях за святого рівноапостоль­ного князя Володимира, за прикладом благочестивого звичаю Візантійської держави.

– Що означає ця традиція?

– Придорожні хрести стають свідченнями шанування чесного хреста Господнього, тобто віри у чудотворну силу хреста як знаряддя, яким Ісус Христос визволив усіх людей від первородного гріха, прийнявши на ньому смерть. І всі, хто бачить такий хрест при дорозі і звертається з молитвою до Бога, отримує допомогу від Нього від злих сил і захист від небезпеки.

– Яка доля цих хрестів за «совєтів»?

– Комуністична ідеологія з її агресивним атеїзмом прирекла придорожні святині на повне винищення. Нищення їх виконувалося оперативно і безглуздо, особливо на початку 1960-х років, за хрущовських гонінь. Отож, із тих скрутних часів збереглися лише поодинокі хрести-фігури, які особливо ревно охоронялися віруючими людьми.

– Коли відновили традицію ставити хрести?

– Та все ж, незважаючи на тотальне нищення, придорожні хрести міцно залишалися в народній пам’яті, у народній багатовіковій традиції. Саме завдяки цьому, як тільки радянська держава припинила релігійні гоніння, хрести стали масово відновлюватись в Україні, особливо в західних її землях, уже з кінця 80-х років.

– Відрадно, що хрести-святині відновлюються на тих же місцях, де вони колись стояли, що оживає, здавалося б, уже забута традиція.

– Не раз звертала увагу, що на таких хрестах прибивають дерев’яні гвіздки та молот. Це символізує розп’яття Ісуса Христа?

– Такі хрести-фігури можемо бачити по волинських селах і дотепер: у центрі хрестовини – скульптурне зображення розіп’ятого Месії, а поруч – виготовлені з твердого дерева обценьки, молоток, цвяхи. Ці предмети мають нагадувати кожному християнинові про тілесні страждання Спасителя, які Він перетерпів на хресті за людський рід.

– Чи можна вважати такі хрести святинями і чи треба перед ними хреститися?

– Проходячи повз придорожній хрест, кожний віруючий може перехреститися і промовити молитву, вшановуючи його як святиню. Зокрема, вживалася в таких випадках молитва до чесного хреста, яка водночас вважається молитвою проти злого духа: «…Радуйся, пречесний і животворчий хресте Господній, що проганяєш бісів силою розп’ятого на тобі Господа нашого Ісуса Христа, що до пекла зійшов, і подолав силу диявола, і дарував нам тебе, хрест Свій чесний, на прогнання всякого супротивника».

Волин. єпарх. відом.– 2017.– № 03 (148)

21 березня 2017 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери