Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті3 червня – Рівноапостольних Костянтина та матері його Єлени
Статті

3 червня – Рівноапостольних Костянтина та матері його Єлени

Віктор ГРЕБЕНЮК

Деяких людей ми називаємо рівноапостольними. Вони не належали до числа апостолів Христових, одначе Церква прирівнює їх з першими проповідниками Нового Завіту. Серед них і свята цариця Єлена.

Вона була з простих людей. Цар, женившись на ній, привів її з бідного батьківського дому в палац, де її спочатку чекали почесті й слава, а потім тяжке розчарування: чоловік її залишив і відправив далеко від палацу, де вона жила ніби як скинута з трону цариця. Але найгіршим для неї було те, що син її Костянтин не був допущений до неї; поки він не виріс, вона його майже ніколи не бачила.

Проте вона не озлобилась, не носила у своєму серці гіркоти. І Господь винагородив її. Коли помер її чоловік, Костянтин успадкував царство. Він зустрівся зі своєю матір’ю, вивів її з безвісності, і знову вона опинилася в блискові палацу серед придворних. Вони ж знали, що цариця-мати – християнка, спершу скрита, потім – явна, і намагалися показати перед нею свою християнську віру, аби вгодити матері імператора. Бо ж саме цар Костянтин спершу, 311 року, легалізував християнство в Римській імперії, а 313-го – проголосив його державною релігією своєї велетенської країни (хоча сам охрестився лише на смертному ложі).

Проте Єлені було байдуже те шанування, яким оточували царів: воно здавалося їй чимось пустим і непотрібним. Не раз буває, що люди, котрі вийшли з бідних, суворих обставин, потрапляючи в умови сприятливіші, стають гордими, зарозумілими, наче винагороджуючи себе за минулі приниження. Та цього не трапилося з Єленою, матір’ю царя.

Ким же вона стала? Її серце було зайняте одним: утвердженням і поширенням віри Христової. Як проста прочанка, їздила вона святими місцями, відновлюючи зруйновані язичниками храми, закликаючи людей до нових християнських святинь. Побувала цариця Єлена і на Голгофі: це за її наказом там було проведено розкопки і видобуто із землі три хрести – Ісуса і двох розбійників.

Немає сумніву, що вплив Єлени на свого сина Костянтина, названого Великим, сприяв утвердженню християнства в імперії, тож недарма цих двох осіб Церква іменує рівноапостольними.

Волин. єпарх. відом.– 2005.– № 05 (06)

3 червня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери