Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіУ понеділок після Неділі всіх святих – початок Петрового посту
Статті

У понеділок після Неділі всіх святих – початок Петрового посту

Віталій КЛІМЧУК Петрів піст (у народі – Петрівка) присвячений апостолам Петрові й Павлу, яких Православна Церква величає першоверховними...

Петрів піст (у народі – Петрівка) присвячений апостолам Петрові й Павлу, яких Православна Церква величає першоверховними. Закінчується він завжди 12 липня, у день святкування пам’яті цих апостолів, а ось початок його залежить від Пасхи. Розпочинається він тоді, коли завершується пасхальне коло богослужінь, тобто через тиждень після дня Святої Тройці, у понеділок. Тому коли Великдень ранній, то й Петрів піст довший, а коли пізній – коротший: від 8 днів до 6 тижнів.

Установлення цього посту відноситься до перших часів Церкви. Про це згадується в постановах апостольських: «Після П’ятидесятниці святкуйте одну седмицю, а потім постіть; справедливість вимагає і радіти після прийняття дарів від Бога, і постити після полегшення плоті».

Але особливо цей піст утвердився, коли було побудовано храми в ім’я першоверховних апостолів Петра і Павла в Константинополі та Римі. 29 червня (за новим стилем – 12 липня) відбулося освячення константинопольського храму, і саме з тих пір цей день став особливо урочистим і на Сході, і на Заході.

Церква закликає нас до цього посту за прикладом апостолів, які, прийнявши Святого Духа в день П’ятидесятниці, в пості та молитві готувалися до всесвітньої проповіді Євангелія.

Петрівка – піст не дуже строгий. У деяких місцях день Петра вважався святом рибалок, тому що апостол Петро відомий як покровитель рибного промислу. Раніше рибалки молилися йому, відправляли молебні, всією громадою збирали на свічку, яку ставили в церкві перед іконою Петра. Протягом посту православні християни обов’язково повинні щонайменше один раз посповідатися та причаститися Святих Таїн.

Волин. єпарх. відом.– 2014.– № 6 (115)

20 червня 2022 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери