Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіІкона «Святі безсрібники Косма й Даміан»
Статті

Ікона «Святі безсрібники Косма й Даміан»

Світлана ВАСИЛЕВСЬКА, провідний науковий співробітник Музею волинської ікони Ікона «Cвяті безсрібники Косма й Даміан». 1693 р. Походить із храму Успіння Пресвятої Богородиці с. Баїв Луцького районного деканату. Світлина Анатолія Квасюка

Цей образ, створений 1693 р., походить із храму Успіння Пресвятої Богородиці с. Баїв Луцького районного деканату. Матеріали: основа з трьох соснових дощок, левкас (ґрунт із крейди і клею), темпера, олія. Тло гравійоване стилізованим рослинним орнаментом, золочене; ікона має подвійне обрамлення, профільовані планки сріблені. Реставрована в обласному краєзнавчому музеї 2008 р. Павлом Петрушаком і Анастасією Чабан. Експонується в Музеї волинської ікони.


Улітку 2008 р. до нашого музею з баївської церкви було передано п’ять образів, які стали справжнім відкриттям у дослідженнях пам’яток сакрального мистецтва Волині. Успенський храм побудовано 1875 р. замість старого, ще XVI ст. За переказами, давня церква була освячена на честь Косми й Даміана. Вірогідно, що ікона могла бути храмовою в іконостасі XVII ст. Після реставраційних робіт, коли образ постав у первісному вигляді, є всі підстави стверджувати, що він доповнює вже відому творчу спадщину іконописця Йова Кондзелевича, який працював на Волині в кінці XVII – першій половині XVIII ст. Про це яскраво свідчить майстерне поєднання в іконі давньої східної традиції й елементів тогочасного західноєвропейського мистецтва, малярсько-технічні прийоми виконання, особливості іконографічної побудови, образно-психологічне трактування святих, своєрідне колористичне вирішення, вдале внесення елементів пейзажу й архітектури.

Святі Косма й Даміан, яких Церква особливо вшановує 14 липня, жили у Римі в ІІІ cт., були рідними братами. Їх виховувала мати, яка своїм прикладом привчала синів до богоугодного життя. Ставши відомими цілителями, не шукали слави й багатства. Лікуючи хворих, вони ніколи не брали грошей, тому і були названі безсрібниками.

На іконі святі зображені у повний зріст і, хоча фігурами повернуті один до одного, їхні лики звернуті до віруючих майже фронтально. Вони стоять на пагорбах. Обличчя святих строгі, вольові, наділені психологічним станом важливості високої місії не лише цілителів, а й проповідників віри Христової, одночасно не позбавлені людяності й співчуття. Зморшки на чолі, щоках, біля очей, які прописані білильними мазками, свідчать про нелегкі випробування, які випали на їхню долю, мучеництво задля спасіння людей. Хоча благородні лики з високими чолами обрамляють руді волосся, бороди й вуса, але особливий виблиск великих очей свідчить про їхню молодечу силу і наснагу. Святі тримають речі, що вказують на їхню практику цілителів: у руках Косми – ступка з ложечкою, а в руках Даміана – відчинена скринька для ліків із ложечкою.

Одягнуті святі у традиційні підпоясані хітони і гіматії, перекинуті через ліве плече. Малюючи облачення, іконописець використовує невелику кількість кольорів, але майстерно розкладає їх на безліч відтінків. Це приносить особливу легкість, прозорість, близьку до нематеріального світу, підносить у вищий світ, а вохристий хітон Косми навпаки – притягує насиченістю і глибиною, ніби приземлюючи. Золоті німби, гравійоване тло наповнюють ікону особливим світлом і благодаттю.

Волин. єпарх. відом.– 2010.– № 6 (67)

14 липня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери