Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті«Вогненне сходження пророка Іллі»
Статті

«Вогненне сходження пророка Іллі»

Людмила КАРПЮК, провідний науковий співробітник Музею волинської ікони Ікона «Вогненне сходження пророка Іллі» із с. Дорогиничі Локачинського деканату

Перша половина XVII ст. Дерево, левкас, темпера, гравіювання, золочення. Походить із церкви Покрови Пресвятої Богородиці с. Дорогиничі Локачинського деканату. Зберігається в Музеї волинської ікони.

У новозавітній історії особливе значення займає постать пророка Іллі, він часто згадується в євангельських текстах. У біблійній традиції Ілля – один із двох старозавітних святих, які не побачили смерті на землі, а удостоїлися Раю ще до приходу Христа. Його життя та подвиги описано у книгах царств Старого Заповіту.

Православна іконографія Іллі складна і різноманітна. Великого поширення з часів ранньохристиянського мистецтва отримала тема «Вогненне сходження пророка Іллі» як вказівка на вознесіння Ісуса.

У волинській іконі невідомий маляр у нетрадиційній формі відобразив найпопулярніші фрагменти життя святого. Задля того він розділив образ на дві частини. Нижню заповнив різночасовими подіями, які стосувалися життя Іллі. Історичної послідовності при цьому автор не дотримувався: для нього, вочевидь, то не було важливим. Проте всі сцени життя легко впізнаються.

У центрі композиції – поширена в Україні з XVІI ст. тема вогненного сходження. На тлі живописного пейзажу з гір, силуету містечка та річки маляр зображає непомірно велику постать учня Іллі Єлисея з піднятими до вогняної колісниці руками. В основі сюжету лежить біблійна розповідь: «Коли вони йшли і дорогою розмовляли, раптом з’явилася колісниця вогненна і коні вогненні, і розлучили їх обох, і понісся Ілья у вихорі на небо. Єлисей же дивився і викликнув: батьку мій, батьку мій, колісниця Ізраїля і кіннота його! І не бачив його більше» (4 Цар., 2:11, 12).

Вознесіння Іллі наділялося глибоким символічним змістом, отримало значення старозавітного прообразу новозавітної події – вознесіння Христа. Вихор, який піднімає колісницю, маляр зобразив у вигляді овальної рами із сіро-блакитних купчастих хмар. Яскраво-червоні вогняні коні й колісниця своїм світлом наділяють і плащ з овечої шкіри. В руці пророка він подібний до червоної багряниці Христа. Маляр широко використовує декоративні прийоми, характерні для народного мистецтва. Вогненну колісницю прикрашає легкими завитками по краю та колесами з осями, схожими на солярні знаки.

Тематика житійних зображень у нижній частині ікони включає чотири оповіді: «Ворони, які приносили Іллі їжу», «Ілля і вдова з міста Сарепти», «Ілля з ангелом» та «Чудо Єлисея біля ріки Йордан». Уся ця частина – майстерно виконаний пейзаж. На жаль, значні потертості фарбового шару не дають змоги детально розглянути його. На гірському тлі маляр розміщує персонажів сюжету. Зліва у тіні пагорба збереглось невелике зображення ворона як підтвердження слів Старого Заповіту: «з цього потоку ти будеш пити, а воронам Я повелів годувати тебе там» (3 Цар., 17:4).

Зображаючи перебування Іллі у вдови з Сарепти (3 Кн. Цар. 17:8–24), іконописець зобразив гористий краєвид із поодинокими деревами та замком. Дві мініатюрні постаті, Ілля та вдова, – у статичних позах, ніби говорять один з одним.

Сцену розмови ангела з Іллею розгорнуто на фоні ландшафту. Високий піщаний пагорб покритий густим лісом, під ним – постать пророка, який лежить на боці, опираючись на лікоть. За ним стоїть ангел у яскраво-червоному вбранні з високо піднятими крильми та правицею, якою вказує на небо. Золото тла, вкрите густим орнаментованим мотивом цвіту граната, підкреслює декоративне звучання образа.

Волин. єпарх. відом.– 2014.– № 7–8 (116–117)

2 серпня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери