Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті2 березня – великомученика Феодора Тирона
Статті

2 березня – великомученика Феодора Тирона

Віталій КЛІМЧУК

(перехідне святкування цього ж святого – в суботу 1-го тижня Великого посту)

Першої седмиці Великого посту, в суботу, із перших століть Християнства здійснюємо церковну службу на честь святого Феодора Тирона. Згадуємо чудесну подію, що сталася за царя Юліана Відступника, коли завдяки Феодору константинопольські християни булипозбавлені осквернення ідоложертовними приношеннями. У навечір’я суботи передбачено молебний канон, у кінці якого освячується кутя (варена пшениця з медом) і благословляється на куштування молільниками.

З короткого житія святого великомученика Феодора відомо, що він був воїном - «Тірон» по-грецьки означає «воїн» - у місті Алас (нині Туреччина) під начальством якогось Врінка, який примушував його принести жертву ідолам. У той час були сильні гоніння на християн, ініційовані римським імператором Галерієм (305–311). Феодор твердо привселюдно визнав свою віру в Христа Спасителя. Градоначальник дав йому кілька днів на роздуми, але святий залишався непохитним. Тоді його звинуватили в підпалі язичницького храму і кинули до в’язниці, щоб віддати голодній смерті. Через якийсь час Феодора Тирона знайшли живим та здоровим. Градоначальник знову запропонував Феодору принести жертву ідолам, але той відмовився. Його було віддано на тяжкі тортури – тіло стругали залізними зубцями, та святий продовжував сповідувати свою віру в Христа.

У цей час, як говорить Передання, йому з’явився Христос та, втішаючи, підкріпив його сили. Через певний час Феодора Тирона ще раз привели до правителя міста й останній раз просили зректися віри в Христа та принести жертву язичницьким богам, проте воїн безстрашносповідував віру у воскреслого Господа. За це мученика піддали ще більшим тортурам та засудили на спалення. Великомученик Феодор мужньо зайшов у вогонь і з молитвою віддав свою душу Богу близько 306 року.

Непошкоджене вогнем тіло благочестива християнка Євсевія заховала в себе вдома у місті Євхаїті. Пізніше мощі святого були перенесені в Константинополь, а голова спочатку була Бринзії, а тепер – у Гаеті (Італія).

Через 50 років після мученицької смерті Феодора Тирона імператор Юліан Відступник (правив у 361–363), бажаючи осквернити християнам Великий піст, наказав градоначальнику Константинополя кожен день протягом першої седмиці посту кропити продукти, щопродаються на ринку, кров’ю ідольських жертв. У цей же час великомученик з’явився уві сні константинопольському архієпископові Євдоксію та звелів йому попередити християн, щоб у цей період не купувати ніяких продуктів, а вживати коливо (кутю), тобто варенупшеницю з медом.

Волин. єпарх. відом.– 2018.– № 2 (159)
2 березня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери