Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті10 квітня – преподобного Іларіона Нового «Маріїне стояння»
Статті

10 квітня – преподобного Іларіона Нового «Маріїне стояння»

Віталій КЛІМЧУК Преподобний Іларіон Новий

Святий Іларіон Новий жив у VIII ст. Ще юнаком без вагання покинув світ­ське життя і вступив до монастиря. Пізніше його висвятили на пресвітера, згодом став ігуменом обителі Пелекита в Малій Азії (тепер це Туреччина).

Господь наділив побож­ного Іларіона даром тво­рення чудес. Він зці­лював сліпих, кривих і сухоруких, відганяв шкідників з полів і виноградників, стримував сильний град, виганяв злих духів.

Іларіон загинув мученицькою смертю 750 року за вшанування святих образів у час правління імператора Константина Копроніма, який був нещадним іконоборцем.

Вшанування пам’яті преподобного припадає на п’ятий тиждень Великого посту. Цей день по-народному називається Маріїним стоянням і важливий двома визначними богослужіннями: читанням Великого покаянного канону святого Андрія Критського та звершенням послідування Похвали Пресвятої Богородиці (Субота акафістна).

Рання з Великим каноном звершується в середу ввечері. Це богослужіння надзвичайно зворушливе і водночас дуже тривале. Близько 250 тропарів міститься в каноні (звичайний канон Утрені значно коротший).

Крім цього, читається по­ділене на дві частини житіє преподобної Марії Єгипетської: вона явила в житті своєму як безодню гріховного падіння, так і висоту святості. Приклад преподобної багатогранний: це й нагадування про особливу небезпеку блудних гріхів, які потім, «мов дикі звірі», терзають душу й тіло; це і заклик до подвигів у справі покаяння – преподобна Марія докладала надзвичайних зусиль для того, щоб позбутися пристрастей, до яких вона звикла і які стали ніби частиною її єства.

Це і приклад того, що, за молитвами Пресвятої Богородиці, Господь ніколи не відкидає грішника, який кається, – навпаки, посилає благодатну допомогу.

Волин. єпарх. відом. – 2019. – № 4 (173)

10 квітня 2019 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери