Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіПро чини святості
Статті

Про чини святості

Запитання: Чому одних святих називають сповідниками, інших – новомучениками, ще інших – преподобними і тому подібне?

Відповідає священик Андрій ХРОМЯК, кандидат богословських наук, настоятель парафії Юрія Переможця (с. Жабка) Ківерецького благочиння.

Усі святі поділяються на різні категорії, або ж чини святості. Так, старозавітні святі – це зазвичай пророки і праведні (християни, які прославилися чистотою свого життя). Нарівні з апостолами шануються рівноапостольні, які відзначилися подвигами в поширенні віри. Так, до рівно­апостольних зараховано просвітителів слов’ян Кирила і Мефодія, князя Володимира. Мученики і мучениці – це християни, що прийняли мученицьку смерть за віру, а священномученики – ті з них, хто мав сан священика. Ті, що зазнали особливо важких страждань за Христа, називаються великомучениками та великомученицями. Ті ченці та черниці, які прийняли мученицьку кончину, називають преподобномучениками і преподобномученицями, а взагалі святих із ченців іменують преподобними (так, преподобний Агапіт Печерський був ченцем).

Тих, хто поніс страждання за християнську віру, не зрікся від неї, але уникнув мученицької смерті, називають сповідниками. Святі, що прославилися безкорисливістю, – це безсрібники. Князів і царів, які дуже піклувалися за чистоту Православ’я, називають благовірними. Архієреїв, зарахованих до лику святих, зовуть святителями. Християн, які загинули від рук лиходіїв, але при цьому постраждали не через віру в Христа, – страстотерпці (як-от Борис і Гліб).

Особливу категорію святих становлять Христа ради юродиві. Це люди, божевільні за виглядом, але їхні слова і вчинки мають глибокий духовний зміст, служать докором світові. Зарахованих до лику юродивих святих називають блаженними. Блаженними також називають «таємних» святих, що догодили Богові в тайні, і тих, чию святість установлено не славою їхніх діл, а в основному через свідчення інших людей.

Чудотворцями іменують угодників, відомих своїми чудесами, які вони здійснювали силою Божою для зцілення недужих, викриття неправди, зміцнення віри в людях (таким був Миколай Чудотворець).

Новомученики – святі, які зазнали страждання і загинули за віру не в стародавні часи, а в останні століття, зокрема в роки радянської влади.

Бажаєте одержати відповідь православного богослова на Ваші запитання?
Звертайтесь до редакції: 43025 Луцьк, Градний узвіз, 1; (0332) 72-21-82; [email protected]

Волин. єпарх. відом. – 2016. – № 6 (139)

11 червня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери