Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті7 жовтня – преподобного Феодосія Манявського
Статті

7 жовтня – преподобного Феодосія Манявського

Віталій КЛІМЧУК Преподорбний Феодосій Манявський

Святий Феодосій був уродженцем міста Галича. Родичі його були людьми глибоко побожними, знані християнським благочестям. Батько наставляв Феодосія не тільки у вірі, але навчав його і світських наук. У молодих роках він почав пізнавати найвищу премудрість – Єдиного Істинного Бога. Пізнаючи Творця, старався благоугодити Йому незлобністю і доброчесним життям, старався жити за заповідями Христа, відмовившись від усієї суєти мирської і тимчасових насолод.

За Божим промислом, утікаючи від насолод суєтного світу, прийшов він до преподобного Іова. У всіх монастирських трудах він був невтомним його помічником. Феодосій став помічником преподобного Іова Манявського в 1608 р. і вважається разом з ним засновником древньої святині – Манявського скиту.

Він мужньо перетерпів труднощі свого часу – гоніння на православних з боку католиків. Мудро керував обителлю, збільшуючи число братії, дбаючи про її належне облаштування. Під його керівництвом тут побудовано Велику соборну Хрестовоздвиженську церкву, а скит отримав від Константинопольського Патріарха Тимофія ставропігію (підпорядкування предстоятелю Церкви, а не місцевому єпископові).

Наприкінці 1621 р. преподобний Іов занедужав. Після його упокоєння ігуменом Манявської обителі став святий Феодосій. Він був добрим послідовником свого духовного отця. Благочестиво керував життям братії. Брав участь у православному соборі, Київської митрополії, скликаному після унії святителем Іовом (Борецьким). Своєю участю в цьому соборі він засвідчив відданість Православній Церкві.

Преподобний Феодосій жив як ангел у плоті, подаючи братії гідний приклад для наслідування. Чутка про його строге і благочестиве життя розповсюдилась по Карпатах, Галичині, Волині й Буковині, Молдавії та Румунії. Багато православних монастирів визнали над собою керівництво Манявського скиту. Святитель Київський Петро (Могила) писав: «Якщо хочете побачити слуг Божих у людській подобі, то підіть у Карпати, де своїм служінням двісті ангелів присвятили своє життя Богу».

Облаштувавши життя не тільки в Манявській обителі, але ще багатьох монастирях, преподобний Феодосій 1629 р. мирно відійшов до Господа і був похований поряд із преподобним Іовом. Його мощі спочивають під спудом у Манявському скиту в Хрестовоздвиженській соборній монастирській церкві.

Дослідивши подвижницьке життя преподобного Феодосія Манявського, Помісний собор Української Православної Церкви Київського Патріархату, який відбувся в 2004 р., приєднав цього подвижника Благочестя до лику святих.

Волин. єпарх. відом. – 2015. – № 10 (131)

7 жовтня 2022 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери