Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіКалендар на 2017 рік з іконами Іова (Кондзелевича)
Статті

Календар на 2017 рік з іконами Іова (Кондзелевича)

Ангеліна ВИГОДНИК, провідний науковий співробітник Музею волинської ікони Календар на 2017 рік з іконами Іова (Кондзелевича)

Наступного року відзначатимем 350 літ від дня народження Іова (Кондзелевича) – відомого українського іконописця, життя і творчість якого пов’язані з Волинню. Іов (бл. 1667 – між 1740–1748 рр.), ієромонах монастиря у с. Білосток нині Луцького району, православний церковний діяч Волині, – найяскравіша постать в історії українського живопису на зламі ­XVII­–­XVIII ст. Він зумів органічно поєднати здобутки вітчизняного іконопису та західного малярства, пишучи геніальні за композицією й технікою виконання ікони. Його роботи дослідники ставлять в один ряд із творами італійця Рафаеля Санті (1483–1520) та іспанця Естебано Мурільйо (1618–1682), що говорить про непересічний талант волинського митця і його місце у світі.

Індивідуальна манера Іова (Кондзелевича) сформувалася під впливом місцевої художньої культури. В його особі поєднався майстер європейського рівня і, водночас, скромний чернець – «недостойний ієромонах», як він підписав себе на одній з ікон.

Іов (Кондзелевич) очолив майстерню, яка працювала над розписом Загорівського, Локачинського і Богородчанського іконостасів та написанням окремих образів не тільки на Волині, а й за її межами. Найбільший комплекс пам’яток, що представляє творчість Кондзелевича та майстрів його кола, експонується у Музеї волинської ікони.

З нагоди ювілею художника на Волині прийнято програму на 2017 рік, яка включає видання книги-альбому «Йов Кондзелевич і Волинь», проведення наукової конференції у нашому музеї, лекцій, вікторин, творчих конкурсів у навчальних закладах та ін. Волинським краєзнавчим музеєм подано пропозиції Національному банку України та Укрпошті щодо виготовлення ювілейної монети і видання ювілейної марки на честь Іова (Кондзелевича).

Спільним проектом Музею волинської ікони та Волинської обласної друкарні став випуск календаря на 2017 рік, презентація якого відбулася 10 листопада 2016-го. Календар популяризує мистецьку спадщину Іова (Кондзелевича) та майстрів його кола.

Тут презентовані одинадцять ікон XVII – початку XVIII ст. із колекції Музею волинської ікони та «Хрещення» і «Покрова» початку XVIII ст. одного з волинських храмів. Тематика творів різноманітна. Це óбрази Христа Вседержителя, Юрія Змієборця, пророків, святих Козьми і Дем’яна, Іоана Богослова. Цікаві сюжетні композиції «Оплакування Ісуса Христа», «Благовіщення», «Спокуса Ісуса Христа». Всі вони написані в традиційній техніці темперою по дереву з використанням золочення на орнаментованому тлі. Вперше у виданні представлено зображення Діви Марії з Дитятком на руках з ікони «Богородиця з Антонієм і Феодосієм Печерськими/ Всі святі». Це – хоругва, виконана олійними фарбами на полотні, ймовірно, Іовом (Кондзелевичем), у 1722 р. для Загорівського Різдво-Богородичного монастиря.

Репродуковані твори зачаровують віртуозним малюванням, теплотою образів, досконалою красою ликів, багатством та насиченістю колориту, бездоганно побудованими композиціями. Вони демонструють найвищий рівень професійного малярства Волині, входять у золотий фонд мистецтва України.

Календар виконано на високому поліграфічному рівні. Він може бути прекрасним подарунком кожному, хто цінує красу й одухотвореність ікони: і волинянам, і гостям краю – всім пошановувачам волинського іконопису.

Волин. єпарх. відом.– 2016.– № 12 (145)
22 грудня 2016 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери