Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіІкона «Різдво Христове»
Статті

Ікона «Різдво Христове»

Лариса ОБУХОВИЧ, художниця-реставраторка обласного краєзнавчого музею, Тетяна ЄЛІСЄЄВА, завідувачка Ікона «Різдво Христове»

Образ «Різдво Христове». XVIII ст. Походить із храму Апостола і євангеліста Луки в с. Усичі Луцького р-ну. Матеріал: дерево, левкас, темпера, олія. Змішана техніка живопису, накладна рама. Частково реставрована Ларисою Обухович у майстерні обласного краєзнавчого музею (реставрацію не завершено), зберігається в Музеї волинської ікони.

Зображення Різдва Христового постає в Богослужінні як з’ява благодаті Божої, що єднає нас із Христом, допомагає людині вийти з буденності й наблизитися до Господа. Занурюючись у містерію народження Ісуса, ми опановуємо вічність, полишивши все сьогоденне й тимчасове. З допомогою ікони ми забуваємо все, що відволікає від молитовної зосередженості.

На нашій іконі зображено сцену поклоніння пастухів новонародженому Ісусові. Її овальна форма підкреслює Божественну суть події. Цікаво, що пристановищем для народження Христа на цьому образі є не кам’яна печера, як було насправді, а дерев’яний хлівець, де стоїть не осел, а корова, що відповідає українському переосмисленню подій. Ісусик туго обв’язаний білими пеленами, так, як у нас пеленали маленьких дітей. Йосип і пастухи зображені з характерними єврейськими рисами обличчя. Український художник намалював те, що бачив у житті, уявляючи святу ніч Різдва Христового.

Образ, створений народним іконописцем, дещо наївний, але надзвичайно ліричний і вражає поетичністю та щирістю художнього вислову. Усміхнені миловиді обличчя випромінюють радість і ніжність, що приходять з появою людини на світ. Загальна колористична гама твору досить стримана, переважають синьо-голубий, зелений, сірий, вохристий кольори. Але це не робить ікону похмурою. Маляр вдало передає глибину нічного неба, темна синява якого розірвана світлом, що лине від зірки. Це світло неяскраве, воно не сліпить очі золотими променями. Широка тепла хвиля заливає все навкруги, несучи з собою тишу і спокій. Ікона ніби народилася з різдвяних колядок:

Над вертепом звізда ясна
Увесь світ осіяла.
Пастушки з ягнятком
Перед тим Дитятком
На вколінця упадають,
Христа-Бога вихваляють.

Звідси її фольклорне звучання, зворушлива простота персонажів, внутрішня гармонія і сила. В іконі закладено глибокий релігійний зміст, благоговіння автора перед чудом Різдва. Прославляючи народженого Божого Сина, твір спонукає до осмислення події, що стала початком нашого спасіння.

Прекрасно перегукується із зображеним на іконі євангельський текст від св. Луки, глава 2, у перекладі Пантелеймона Кулеша, що вважається найпоетичнішим і найвдалішим серед світових перекладів: «І вродила Сина свого перворідня, і сповила Його, й положила Його в ясла, бо не було їм місця в гостиниці. І були пастухи в стороні тій, що ночлігували та стерегли сторожею вночі отари своєї. І ось ангел Господень став коло них, і слава Господня осіяла їх; і полякались страхом великим. І рече їм ангел: Не бійтесь, ось бо благовіщу вам радість велику, що буде всім людям. Бо народивсь вам сьогодні Спас, що єсть Христос Господь, у городі Давидовому. І се вам ознака: знайдете Дитинку сповиту, лежачу в яслах».

Волин. єпарх. відом.– 2009.– № 1 (50)

7 січня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери