Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті18 січня – Навечір’я Богоявлення
Статті

18 січня – Навечір’я Богоявлення

Віталій КЛІМЧУК

З празником Богоявлення (Водохреща) тісно пов’язане велике, або йорданське водосвяття.

Воно відбувається два рази на рік: у Навечір’я і в день Богоявлення.

У першому тисячолітті в практиці Східної Церкви було тільки одне йорданське водосвяття – у Навечір’я, а від ХІ століття проходить звичай освячення води два рази. Пояснено це тим, що в Навечір’я водосвяття вважається символом хрещення дорослих у перші часи Християнства, а водосвяття в день празника уже відбувається в пам’ять про Христове хрещення у ріці Йордані.

Від ХІІІ сторіччя чин водосвяття стає щораз більш наближеним до сьогоднішнього, впродовж наступних двох віків набув сучасного вигляду. Про йорданське водосвяття на наших землях згадує Іпатський літопис під 1148 р. і називає його «Водохрищі».

Від найдавніших часів Церква вважає йорданську воду святістю, що має чудодійну силу для душі й тіла.

Часто йорданське водосвяття відбувається на ріці; якщо того дня міцний мороз та є крига, то прорубують ополонку у вигляді хреста. Деякі вірні можуть скупатися в освячених водах ріки.

У Навечір’я Богоявлення, за традицією, родини збираються за столом вечеряти, ця вечеря називається в народі «Голодна кутя» (перша, «Багата кутя» – на Святвечір 6 січня, друга, «Щедра кутя» – у Навечір’я обрізання Господнього). Родичі та знайомі відвідують одні одних у ці дні, звіщаючи радісну подію, зокрема через щедрівки та колядки.

Волин. єпарх. відом. – 2015. – № 1 (122)

18 січня 2022 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери