Волинська Епархія Української Православної Церкви
Київського Патріархату
офіційний сайт
Головна СтаттіСтворення жінки
Статті

Створення жінки

Священик Андрій ХРОМЯК, викладач ВПБА, к. б. н. Створення жінки

«І навів Господь Бог на чоловіка міцний сон; і, коли він заснув, узяв одне з ребер його, і закрив те місце плоттю. І створив Господь Бог з ребра, яке взяв у чоловіка, жінку, і привів її до чоловіка» (Бут. 2:21–22)

«І навів Господь Бог на чоловіка міцний сон…». Про те, що сон, наведений Богом на Адама (по-єврейськи – тардема), не був звичайним і природним, а натхненним і екстатичним, говорить як контекст мови, так і біблійне вживання цього слова (Бут. 15: 12; 1 Цар. 26: 12; Іс. 29: 10).

«І створив Господь Бог з ребра, яке взяв у чоловіка, жінку…». Ця біблійна деталь багатьом здається спокусливою і на її підставі одні всю цю розповідь про творіння жінки вважають вигадкою (раціоналісти), інші тлумачать алегорично (навіть деякі з отців і вчителів Церкви). Але сам характер цієї біблійної оповіді, що відзначає з такою ретельністю його деталі, вважаємо, виключає можливість алегорії. Що ж до посилання на нібито очевидну неймовірність і неприродність цього процесу, то там, де йдеться не про звичайне явище, а чудесну, надприродну подію, воно, щонайменше, недоречне. Початок людства був екстраординарною епохою. Духовний зміст цієї оповіді розкривається в кількох місцях Священного Писання (Тим. 2:11–13; Еф. 5:25–26), а саме, що факт єдності природи чоловіка й жінки, а через це і всього людства, – основа їхньої спільної прихильності й характеру їх взаємин.

Однак варто зазначити, що відомий біблеїст Д. Щедровицький пише: «…Давньоєврейське слово “цела” означає не тільки ребро, а й деякий аспект, деяку грань людини, в даному разі – її емоційну сторону, що знайшла особливе вираження саме у жінці… Крім того, створення “із ребра” говорить про схильність жінки до “життя серця”, сердечних переживань, і про те, що вона, подібно до ребра, повинна захищати, берегти від зла і тривог серце мужчини».

Але для чого Бог створив дружину з Адамового ребра? На це питання нам дає відповідь преподобний Феодорит Кирський: «Творець природи благоволив обидві статі привести в однодумність; для цього Адама створив із землі, а дружину привів [у світ] від Адама, щоб і показати схожість єства, і вкласти в них якусь природну прихильність один до одного. Якщо ж, коли і таким чином створені, чоловіки сваряться з жінками і жінки з чоловіками, то чого не робили б, якби Бог жінку створив з чогось іншого? А тому Премудрий і розділив, і знову поєднав; тому що шлюб в єдино сполучає обидві статі. Бо сказано: “…і стануть [два] однією плоттю” (Бут. 2:24). А що це є справедливо, свідчить наслідок: бо в шлюбному співжитті від обох виростає один плід, одним засіяний, іншою живлений, а довершений же Творителем природи».

Волин. єпарх. відом.– 2013.– № 3 (100)

22 квітня 2018 р.
Інші статті за рубриками: Священик Андрій Хромяк
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери