Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіБезплідна смоковниця
Статті

Безплідна смоковниця

Безплідна смоковницяЗапитання:

«У Священному Писанні прочитав історію про те, як Ісус побачив смоковницю та, не знайшовши на ній плодів, прокляв її. Поясніть, будь ласка, через що Господь так розсердився на дерево?»

Відповідає священик Андрій ХРОМЯК, викладач Волинської православної богословської академії, кандидат богословських наук.

Від кожної людини і кожного народу Господь чекає плодів. Добрі й рясні плоди мав принести обраний єврейський народ, із яким Бог уклав Завіт, тобто союз. Про те, що Ізраїль не виконує очікуваного від нього, неодноразово говорили пророки. «І нині, жителі Єрусалима і мужі Іуди, розсудіть Мене з виноградником Моїм. Що ще належало б зробити для виноградника Мого, чого Я не зробив йому? Чому, коли Я очікував, що він принесе добрі грона, він приніс дикі ягоди?» (Іс. 3:3–4).

Проходили століття, а народ не приносив достатніх плодів. Настала повнота часів. Спаситель готувався до Своїх хресних страждань. Бажаючи показати Своїм ученикам, що народ не виплекав плодів, Ісус Христос звершує символічну дію, оскільки під смоковницею мав на увазі Ізраїль.

Щоб нам ясніший був зміст описуваної в Євангелії події, звернемося до властивостей цього дерева. У Палестині воно дає три врожаї на рік. Перший раз у квітні. Подія, описана в Євангелії, відбулася менш ніж за седмицю до Пасхи, яка святкувалася 14 нісана (приблизно відповідає нашому квітню). Плодоношення вже почалося. Євангеліст говорить не про час плодоношення, а про збір урожаю (Мк. 11:13). Період цей настав перед святом П’ятдесятниці, – на 50-й день після Пасхи. Це свято називалося також Днем перших плодів (Вих. 23:16; Числ. 28:26). Ці ранні плоди не соковиті, але їх вживають у їжу, бо інші дерева ще не плодоносять. Наприкінці весни – на початку літа з’являються більш соковиті смокви. Третій урожай смоковниця дає під кінець серпня. Ці пізні плоди найсмачніші.

У смоковниці є одна цікава особливість. Плоди на ній з’являються раніше за листя. Якщо смоковниця покрита листям, але не має плодів, то вважається безплідною. Дерево, яке побачив Господь на шляху з Віфанії, мало тільки листя. Ця подія сталася незадовго до Викупної Жертви, щоб у свідомості апостолів глибше закарбувалася думка про безпліддя Ізраїля. Одночасно Господь подав ученикам повчання про віру: «Все, чого ви в молитві попросите з вірою, одержите» (Мф. 21:22).

Бажаєте одержати відповідь православного богослова на Ваші запитання? Звертайтесь до редакції: 43025 Луцьк, Градний узвіз, 1; (0332) 72-21-82; [email protected]

Волин. єпарх. відом. – 2015. – № 12 (133)
24 грудня 2015 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери