Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті«На нашій, не своїй землі…»
Статті

«На нашій, не своїй землі…»

Вікторія БОЙКО, Нововолинськ

Монах УПЦ (МП): «Я й не знав, що тут серед нас є українці»

У другій половині XVIII ст. в с. Старий Чорторийськ на Маневиччині побудовано величний костел (архітектор Павло Гіжицький), що був осередком релігійного та культурного життя села. Згодом костел разом із монастирем домініканців перейшов православній громаді. Із початку 1990-х належить УПЦ (МП). З того часу ситуація у Старому Чорторийську, місці, де колись існувало міжрелігійне порозуміння, стала напружуватися.

Монахи Московського Патріархату приїхали в село з-за меж Волині, ймовірно і з-за меж України. Зайняли костел, відремонтували фасад та провели внутрішні роботи. Сільський голова чимало жертвує на підтримку монастиря та будь-яких ініціатив, упроваджуваних МП. (До прикладу, зараз він підтримує розбудову кількох нових значних за розміром сакральних об’єктів).

Далі почали «навертати» місцевих до МП: не тільки переконуванням, але засудженням за «неправильний» вибір – Київського Патріархату.

За свідченням мешканця села Миколи Джуса, нещодавно був випадок, коли хоронили чоловіка у Старому Чорторийську. Після похорону проповідь читав монах Московського Патріархату, в якій весь час називав парафіян УПЦ КП «розкольниками» та… «українцями», ніби слово «українці» означає щось погане: «ці українці» чинять гріх тим, що створили «свою неканонічну Церкву». А позаяк серед присутніх були ті ж таки українці, вони звернулися з проханням припинити «політику» на похороні. У відповідь монах розкритикував їх, і крім низки інших слів, нагородив ще й визначенням «бандерівці». Тоді, звертаючись до громади села, заявив: «Я й не знав, що тут серед нас є українці».

Інший випадок стався з уродженкою села, що прийшла сповідатися до отця Володимира в МП. Той відмовився сповідати, бо вона «неправильної» віри, «українка». Так само й дітей, які хрещені у Київському Патріархаті, тут не причащають, адже Церква «неканонічна».

Такі факти далеко не поодинокі. Монахи окреслюють свою Церкву як православну, не українську, наголошуючи на істинності та єдиноправильності Московського Патріархату.

Так чиниться тиск на парафіян УПЦ КП як нібито іновірців, таких, що живуть у гріху і не каються.

Багато жінок і хочуть ходити до храму Київського Патріархату, однак бояться: за те, що людина йде туди на Службу, вона мусить пізніше сповідатися, як за гріх.

Тим часом місцеві ченці, як вважається, є цілителями – лікують дітей-калік та інших у потребі. Агітують по району та області, аби звідусіль їхали до них на лікування.

Складно в таких умовах залишатися вірним своїй Церкві. Підтримуймо ж молитвами, словами заохочення наших парафіян у Старому Чорторийську.

Волин. єпарх. відом. – 2016. – № 1 (134)

17 січня 2016 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери