Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіКасперівська ікона Божої Матері (святкування у Світлу середу)
Статті

Касперівська ікона Божої Матері (святкування у Світлу середу)

Віталій КЛІМЧУК Касперівська ікона Божої Матері вшановується також 12 липня, 14 жовтня та в середу Світлої седмиці.

Найвідоміша православна святиня південних земель України – Касперівська ікона Богородиці – вже кілька століть дарує віруючим дива зцілення, допомагаючи у найскрутніші часи і рятуючи від біди. Святий образ від 1936 року постійно перебуває у Свято-Успенському кафедральному соборі Одеси.

Згідно з переказом, ікона ця була наприкінці XVI століття привезена в Україну з Румунії сербом, який оселився в Ольвіопільському повіті Херсонської губернії. Переходячи від батьків до дітей, у 1809 році образ став власністю поміщиці Касперової. Ікона була стара, і живопис настільки потемнів, що важко було розібрати риси Божої Матері та Спасителя.

У лютому ١٨٤٠ року, переживаючи великі прикрощі, Касперова якось уночі довго молилася перед реліквією. Під час молитви вона зауважила, що лики Богоматері й Немовляти роз’яснилися, ікона дивним чином оновилася.

Від цього образа, який знаходився в будинку поміщиці, згодом відбулося безліч чудес і зцілень. Після дослідження їх Священний Синод визнав ікону чудотворною. До неї стало постійно стікатися багато паломників, і в 1844 році Касперова, вважаючи за неможливеутримувати чудотворний образ у своєму домі, віднесла його в місцевий Свято-Миколаївський храм.

У ١٨٥٢ році жителі Херсона виклопотали дозвіл щорічно на Вознесіння Господнє хресним ходом приносити до них цю святиню. А з 1853 року і жителі міста Миколаєва отримали можливість із 1 липня по ١ серпня вшановувати Касперівську ікону Божої Матері у своїх храмах.

У Кримську війну 1853–1855 років Одеса, осаджена ворожим флотом, переживала важкі часи. У серпні 1854-го святий чудотворний образ хресним ходом було урочисто перенесено до міського кафедрального собору, де він перебував до ٢٠ травня 1856 року.

У ١٨٥٥-му, на Покрову Пресвятої Богородиці, після того, як одеський архієпископ Інокентій при великому скупченні віруючих відслужив молебень перед Касперівською іконою Божої Матері, ворог відступив, місто залишилося неушкодженим. За загальним віруванням, Одеса була врятована благодаттю чудотворного образа. Було вирішено «на повчання нащадкам зробити цю подію незабутньою, і день 1 жовтня – святом священним».

Головним місцезнаходженням чудотворної ікони продовжує вважатися село Касперівка, але образ перебуває там недовго. Щорічно до
١ жовтня він приноситься з Касперівки до Одеси і залишається там аж до середи Пасхального тижня. Іншу частину Світлої седмиці та в найближчі тижні реліквія знаходиться в Касперівці, на свято Вознесіння переноситься до Херсона, де перебуває до ١٢ липня, а потім до ١٤ серпня перед нею моляться жителі Миколаєва. По всіх місцях перебування образа по п’ятницях перед нею читається акафіст.

Волин. єпарх. відом. – 2018.– № 4 (161)
27 квітня 2022 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери