Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті12 лютого – Собор вселенських святителів і вчителів Василія Великого, Григорія Богослова та Йоана Златоустого
Статті

12 лютого – Собор вселенських святителів і вчителів Василія Великого, Григорія Богослова та Йоана Златоустого

Віталій КЛІМЧУК Собор вселенських святителів і вчителів  Василія Великого, Григорія Богослова та Йоана Златоустого

За імператора Олексія Комнина, який правив Візантією в кінці ХІ ст., в Константинополі розгорілася суперечка, яка розділила суспільство на три групи.

Одна частина людей возносила святителя Василія Великого, інша стояла за Григорія Богослова, треті більше вшановували Йоана Златоуста. Від цього серед християн коїлися чвари: одні називали себе василіанами, інші – григоріанами, треті – йоанітами.

Кожен зі святителів умів переконувати паству, направляючи їх до світла, розуму, пізнання Бога. Велася неперервна боротьба з прихильниками єресей, виникала дискусія між ними. Богословська полеміка могла перерости і в щось більше, але вчителі Церкви намагалися припинити будь-які суперечки мирним шляхом. Вони зосереджували увагу на людині як образі та подобі Божій, на творенні світу Богом, Який відкривається у Трьох Іпостасях, на протиборстві добра та зла, на питанні первородного гріха та смерті, спасінні людини, на її хрещенні та інших проблемах.

Усе це вони пояснювали і розтлумачували для людей, які були далекими від пізнання Бога, спираючись на Священне Писання, а також де­монстру­ю­чи на прикладах повсякденного життя. Якщо Василій Великий зачіпає тему про людину з точки зору аскетико-виховної, то Григорій Назіанзин (Богослов) торкається її з різних сторін.

Таким чином, кожна група прихильників захищала одного отця перед двома іншими, і це протистояння захопило незабаром багатьох жителів столиці.

Тоді одного разу вночі три святителі з’явилися уві сні Йоанові Мавроподу, митрополитові Євхаїтському, спочатку по одному, а потім утрьох. В один голос вони йому сказали: «Як ти бачиш, ми всі разом знаходимося поруч з Богом і ніякі сварки або суперництво нас не розділяють. Повели тим, хто свариться, не створювати через нас розколів у Церкві, оскільки за життя всі свої зусилля ми присвячували встановленню єдності та злагоди у світі. Потім об’єднай наше шанування в одне свято і склади для нього службу, включивши туди піснеспіви, присвячені кожному з нас».

Тоді владика Йоан Мавропод зібрав народ і повідомив про це одкровення. Оскільки ж усі поважали митрополита за доброчесність і захоплювалися силою його проповідництва, конфліктуючі сторони примирилися. Всі стали просити Йоана негайно взятися за складання служби загального свята Трьох святителів.

У підсумку, свято було встановлено 12 лютого.

Волин. єпарх. відом. – 2016. – № 2 (135)

12 лютого 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери