Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті6 грудня – пророка Софонії
Статті

6 грудня – пророка Софонії

Віталій КЛІМЧУК Ікона пророка Софонії

Святий Софонія, один із дванадцяти «малих пророків», походив з гірської країни Саравафа, або Варафа. Він був знатного роду і жив при юдейському царі Йосії, за 600 років до Різдва Христового. Благочестивий цар, старанно дбаючи про відновлення істинного богошанування, майже забутого юдеями, викорінював ідолопоклонство. Він одновив колишню велич храму Соломона, що прийшов до повного занепаду, зруйнував язичницькі жертовники, змусив кожного строго дотримуватися закону Мойсея.

Але, незважаючи на це, важко було народові, вже укоріненому в лукавстві, навернутися до Бога. Євреї, зі страху перед царською владою, перестали відкрито служити ідолам, але в серці своєму таїли прихильність до многобожництва.

Серед такого нечестя і язичницької темряви Софонія сяяв благочестям і гаряче молився про навернення співвітчизників на шлях істини і спасіння. І ось, у відповідь на молитву, було до Софонії слово Господнє. Бог, що бачить серця людські, обрав його Своїм пророком і повелів сповістити юдеям грізні кари, які чекають їх за служіння хибним богам. Виконуючи наказ Господній, Софонія пішов по містах і селах юдейських, усюди спонукаючи народ до виправлення і покаяння.

Сповіщаючи покарання юдеям, угодник передбачав близьку загибель і язичницьких народів. Звертаючись до рідного Єрусалима, пророк з великим сумом бачить, що він не кається прикладами покарання нечестивих народів і залишається затятим у своїх помилках. Єрусалим «не слухає голосу, не приймає настановлення, на Господа не уповає, до Бога свого не наближається. Князі його посеред нього – леви, що рикають, судді його – вечірні вовки, які не залишають до ранку жодної кістки. Пророки його – люди легковажні, віроломні; священики його осквернюють святиню, зневажають закон. Господь праведний посеред нього, не робить неправди, щоранку являє суд Свій незмінно; але беззаконник не знає сорому. Я знищив народи, зруйнував твердині їх; порожніми зробив вулиці їх, так що ніхто вже не ходить по них; зруйновані міста їх: немає жодної людини, немає жителів. Я говорив: “бійся тільки Мене, приймай настановлення!” і не буде знищене житло його, і не спіткає його зло, яке Я визначив йому»(Cоф.3:2–7).

А від Ізраїлю, пише Сифонія, залишаться тільки люди лагідні і смиренні, які з трепетом обернуться до Господа, і цей залишок уже не буде творити неправди.

Свята Церква бачить у словах Софонії чітку вказівку на благодатні месіанські часи взагалі, зокрема, на урочистий вхід Господа Ісуса Христа в Єрусалим, коли весь Сіон зустрічав Його як царя, що має бути посеред Свого народу (і євреїв, і неєвреїв).

Так мовив Софонія, пророкуючи грізні суди Божі, щоб навернути грішників до покаяння, сповіщаючи безмежні милості Господні.

Волин. єпарх. відом.– 2018.– № 12 (169)

6 грудня 2022 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери