Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіЧи можна вдруге проводити Хрещення?
Статті

Чи можна вдруге проводити Хрещення?

Запитання: Недавно я одружився, але перед Вінчанням майбутня теща змусила мене пройти повторне Хрещення – у храмі УПЦ (МП). Мовляв, моє хрещення недійсне, бо хрестили мене в храмі УПЦ КП. Я сирота, тож порадитися не мав із ким. Послухався. Тепер сумніваюся: чи правильно зробив?

Відповідає Андрій ХРОМЯК, викладач Волинської православної богословської академії, кандидат богословських наук.

Мало не кожна із Помісних Православних Церков мала свій нелегкий шлях до визнання її іншими Церквами, чи, простіше кажучи, автокефалії. Насправді немає жодного канону, який би визначав, як Церква повинна чинити, щоб стати визнаною усіма іншими Церквами. І тому Українська Православна Церква Київського Патріархату теж проходить цей непростий шлях, творячи свою історію. Як зазначив наш предстоятель Патріарх Філарет: «Найдовший період невизнан­ня був у Російської Церкви – 141 рік. І те, що ми православні, визнають усі. Не визнається лише наша автокефалія. Так само як і Російську Церкву не визнавали як автокефальну Церкву, але визнавали їх як православних».

У нашій Церкві не введено нічого, не згідного з ученням Православної Христової Церкви. Ми ніколи не проповідували й не проповідуємо єресі. Київський Патріархат незмінно спові­дує всі догмати Православної Церкви та звершує всі Таїнства відповідно до її законів. Ієрархія нашої Церкви поставлена через хіротонії митрополита Філарета (Денисенка) і єпископа Якова (Панчука), а також єпископа Андрія (Горака), які, своєю чергою, отримали рукоположення в РПЦ.

Таким чином, у представників Московського Патріархату немає жодних богословських і канонічних підстав не визнавати Хрещень, здійснюваних у Київському Патріархаті. Навпаки – УПЦ (МП), повторюючи таїнство Хрещення, порушує Символ віри, догмати і підпадає під осуд церковних канонів, оскільки Символ віри, який ми чуємо за богослужінням, чітко говорить, що ми визнаємо лише «одне Хрещення на відпущення гріхів».

Та й для більшості вірян не важливо, чи визнана Церква, чи ні, оскільки вони приходять до храму, щоб помолитися, отримати відпущення гріхів і причаститися. Тому визнання Церкви – це проблема самих церковників, яку обов’язково буде вирішено. Головне, щоб це розуміли самі люди і хотіли мати у своїй країні свою незалежну Церкву, яка, до того ж, звершує богослужіння рідною мовою. І те, що за минулий рік десятки парафій покинули Московський Патріархат і приєдналися до Київського, – хороший цьому приклад.

Стосовно ж хлопця, який потрапив у таку ситуацію: насправді немає жодних перепон для того, щоб таїнство, звершене в Київському Патріархаті, визнавали представники Московського. Тому й гріх лежить на тій людині, яка спонукала повторити це таїнство, і на священику, який його знову звершив.

Бажаєте одержати відповідь православного богослова на Ваші запитання?
Звертайтесь до редакції: 43025 Луцьк, Градний узвіз, 1; (0332) 72-21-82; [email protected]

Волин. єпарх. відом. – 2016. – № 3 (136)

9 березня 2016 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери