Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіРецензія на «Агентство церковних новин «Romfea.gr»
Статті

Рецензія на «Агентство церковних новин «Romfea.gr»

Роман МАРЧУК

«Агентство церковних новин Romfea.gr» – це грекомовне інтернет-ЗМІ, що публікує новини із життя православної церкви, насамперед з Греції. Сайт заснований у 2007 році, головний редактор – Еміліос Полігенос. Є одним із провідних медіа у своїй сфері.

Плюси

+ Періодичність

Видавництво працює цілодобово, випускаючи в середньому біля 20 публікацій щодня.

+Великий об'єм інформації

«Romfea" публікує новини із життя як православних митрополій Греції, так й інших помісних православних церков та Афону. На сайті, також, є статті на богословську тематику, які виходять завдяки співпраці з теологами із вищих навчальних закладів усього світу. Видання має своїх кореспондентів у багатьох регіонах Греції, на Кіпрі, в Росії, Туреччині , Ізраїлі. Більшість контенту є оригінальним. Проте трапляється й передрук з інших видань.

+Оперативність та доступ до джерел

Медіа старається публікувати інформацію як-найшвидше. Завдяки наявності власних джерел в церковних структурах “Romfea" інколи вдасться отримати дані ще до їх офіційного оприлюднення

Наприклад, 5 серпня 2021 вони повідомили, що заходи до 60-річчя дияконської хіротонії Вселенського Патріарха відвідає Київський митрополит Епіфаній. Пресслужба Православної Церкви України підтвердила ці дані 12 серпня. Також, вони нерідко оприлюднювали важливі рішення Синодів (вищих законодавчих органів православних церков) за кілька годин до офіційних медіа.

+ Оформлення

Оскільки це інтернет-ЗМІ єдиною площадкою його мовлення є сайт. Можна відзначити, що він має доволі зручну систему навігації, є стрічка новин, окремо виділені найголовніші події. Кожна стаття супроводжується багатим фотоматеріалом, більшість знімків – авторські.

Мінуси

- Упередженість

Найголовнішим недоліком «Romfea.gr» є упередженість. В православному світі вже давно існує конфлікт між Вселенським та Московським патріархатами. В 2018 після надання Томосу про автокефалію Православній Церкві України він перейшов у гостру фазу. Спочатку «Romfea.gr» старались займати нейтральну позицію, проте згодом стали на бік Російської православної церкви, хоча й офіційно заперечують це, наголошуючи на своїй нейтральності та неупередженості.

Публікації видання не мають балансу думок. За останній рік на сайті було опубліковано 69 коментарів ситуації в Україні з боку представників Церкви Росії, і тільки 1 один – України. Окрім того, навіть ця єдина заява була подана не повністю й доповнена коментарем посадової особи РПЦ, який за обсягом перевищував саму заяву. Також, інформація про конфлікти між ПЦУ та УПЦ МП подається тільки зі слів речників останньої.

- Мова ворожнечі

Інтерв’ю та документи Московського патріархату щодо ситуації в Україні подаються без жодних змін із позначкою, що це прямий переклад. Через це у них трапляється вживання лексики, що містить ознаки мови ворожнечі та вказує на нібито відсутність у представників Української Церкви священного сану: «розкольники", «українські самосвяти», «безблагодатні", «ряжені" та ін. Титули, що вказують на степені священства у випадку ПЦУ беруться у лапки: «єпископ», «священник", «митрополит"( лише у таких статтях). Також, у всіх публікаціях «Romfea.gr» вживається зневажливий термін «уніати» (ουνίτες), замість нейтрального «греко-католики".

‐Маніпуляції

Через упередженість видання вдається і до маніпуляції. Для публікації відбираються не найбільш значимі новини, а ті, які мають негативе забарвлення. За допомогою принципу вибірковості у читача намагаються створити враження про аморальність кліриків ПЦУ та гоніння на вірян Московського патріархату. Ось деякі заголовки: «Священники Автокефальної Церкви України перетворили приміщення храму на ринг», «Священник Автокефальної Церкви України погрожував священнику Московського патріархату смертю", «Україна. Депутат міської ради співав про розстріл та повішення росіян на подвір’ї храму ПЦУ», «Скандал в Україні через гомосексуальне листування єпископа ПЦУ". В той же час, більш важливі новини про ПЦУ, які мають позитивне забарвлення видання ігнорує, за останній рік не було опубліковано жодної новини про богослужіння чи освячення нових храмів.

Крім того, за тим же принципом вибірковості просуваються ідеї про те, що Вселенський патріархат готовий прийняти католицтво, а РПЦ найбільше піклується про збереження чистоти православної віри.

- Фейки

20 червня 2020 року на сайті з’явилася новина із заголовком: «Парафії Автокефальної Церкви України приєднуються до уніатів". В публікації йшлося про те, що нібито парафія ПЦУ у Харкові перейшла до Української греко-католицької церкви. Насправді ж згаданий храм, хоч і є православним, ніколи до ПЦУ не належав. Попри повідомлення на адресу редакції, новину не було спростовано.

13 квітня 2021 був випущений матеріал «Офіційний сайт єпархії ПЦУ опублікував інформацію про злочини свого єпископа». В статті йшлося про те, що архієпископ Тернопільський та Бучацький Православної церкви України Тихон перебуває під слідством за розкрадання коштів та був заборонений у служінні митрополитом Епіфанієм. Всю цю інформацію нібито повідомляв офіційний сайт єпархії.

Насправді, сайт на який посилалось видання не є офіційним сайтом єпархії, а інформація оприлюднена там – неправдива. Після суспільного резонансу «Romfea» опублікували офіційне спростування фейку.

Експертиза

В 2011 Вселенський Патріарх Варфоломій заявив: «Це незалежне ЗМІ, яке не можна вважати церковним, воно не висловлює офіційної позиції Патріархії. На цей портал пишуть миряни, він діє без благословіння і не відображає офіційної думки священноначалля". Також він заборонив публікувати фото із сайту Вселенської Патріархії на «Romfea.gr».

В 2012 британський тижневик «The Economist" повідомляв про фінансування сайту російськими бізнесменами та їх вплив на контент видання.

В 2018 найстаріша та найпопулярніша газета Італії охарактарезувала «Ромфеа» як «грецьке проросійське видання".

В 2020 глава відділу зовнішніх церковних зв’язків РПЦ митрополит Волоколамський Іларіон назвав видання одним з найбільш нейтральних грецьких ЗМІ та подякував за об'єктивне висвітлення релігійної ситуації в Україні.

Головний редактор «Ромфеа" Еміліос Полігенос постійно відкидав звинувачення у проросійськості та говорив, що його видання завжди виступало на захист прав та інтересів Константинопольського патріархату і навішування йому ярлика противника Фанару (район Стамбулу, в якому знаходиться резиденція патріарха Варфоломія- ред.) безпідставне.

Висновки

«Агентство церковних новин «Romfea.gr» - це велике і популярне грекомовне медіа, що публікує новини із життя православної церкви в різних країнах та статті релігійного спрямування. ЗМІ оприлюднює багато різноманітної та унікальної інформації завдяки великому штату працівників та співпраці зі вченими у сфері теології. Читаючи сайт можна першим дізнатись ексклюзивну інформацію. Видання є оперативним та має доступ до власних джерел в різноманітних офіційних структурах. Разом з тим, «Romfea.gr» не можна назвати неупередженим та повністю нейтральним, адже у публікаціях, які стосуються України допускаються фейки, маніпуляції та неповне висвітлення інформації, відсутній баланс думок.

Медіа не надає цілісної та правдивої картини життя православного світу. Читаючи цей сайт, варто звертатися до інших джерел інформації, особливо у питаннях церковного конфлікту в Україні, міжконфесійних відносин чи служіння Вселенського патріархату.

«Romfea.gr» могло би стати кращим пропрацювавши над власною нейтральність та додавши більше матеріалів із альтернативною точкою зору. При виборі новин редакції треба звертати увагу на найважливіші, не стараючись сформувати певний імідж для різних помісних церков.

6 червня 2022 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери