Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті24 червня – апостолів Варфоломія і Варнави
Статті

24 червня – апостолів Варфоломія і Варнави

Віталій КЛІМЧУК Апостоли  Варфоломій і Варнава

Нафанаїл, син Фоломія, тобто Варфоломій, – один із дванадцяти апостолів Христових. Це саме той «істинний ізраїльтянин, в якому немає лукавства», як сказав про нього Сам Господь (Ін. 1:47). Після Святої П’ятдесятниці Варфоломій проповідував на Сході – в Індії та Вірменії. В Індії Варфоломій переклав на санскрит Євангеліє від Матфея, а у Вірменії зцілив царську дочку, відмовившись від оплати, через що охрестилися і цар, і вельможі, й народ його. Однак у місті Альвані (нині столиця Азербайджану Баку) язичницькі жерці розіп’яли Варфоломея, апостол же проповідував Христа з хреста. Тоді мучителі зняли з Варфоломія шкіру та, зрештою, відтяли голову. Його мощі знаходяться в Римі та інших містах.

Варнава народився на острові Кіпрі в родині багатих євреїв і був названий Йосифом. Освіту він одержав у Єрусалимі, виховуючись разом зі своїм другом і однолітком Савлом (майбутнім апостолом Павлом) у знаменитого в той час законоучителя Гамаліїла. Йосиф був благочестивий, часто відвідував храм, строго дотримував постів, зберігав себе від юнацьких захоплень. Господь обрав його в числі 70-ти учнів і він одержав друге ім’я – Варнава, що по-єврейськи значить «син утішення».

Разом зі святим Павлом Варнава довгий час проповідував Євангеліє в Малій Азії, потім на острові Кіпр. Він перший з апостолів відправився для проповіді в Італію, був у Римі й заснував єпископський престол у Медіолані (Мілані).

Після повернення на Кіпр Варнава продовжував проповідь про Христа Спасителя, юдеї після довгих тортур побили його камінням. Потім, розклавши багаття, кинули на нього тіло святого апостола для спалення, щоб знищити його безвісти. Але вогонь не зашкодив, мощі було таємно поховано християнами в печері. Відповідно до заповіту, на груди йому поклали переписане його власною рукою Євангеліє від Матфея.

Упокоївся апостол Варнава близько 62 року, на 76 році життя. Із часом поховання було забуто. Але на цьому місці виявилися численні знамення: хворі одержували тут повне зцілення від недуг, і його стали називати «Місцем здоров’я».

В 448 г. апостол Варнава тричі являвся у сновидінні архієпископові Кіпру Анфіму й показав місце поховання своїх мощей. У тому ж році 11 червня кіпрський архієпископ у зазначеному місці знайшов нетлінне тіло апостола з Євангелієм , що лежало на грудях. Імператор Зенон дуже зрадів цій великій події. Він випросив в архієпископа це Євангеліє і поклав його у своїй придворній церкві. На місці знаходження мощей за сприяння імператора було споруджено храм.

Із цього часу Кіпрська Церква називається апостольською й має право самостійного обрання предстоятеля.

Волин. єпарх. відом. – 2016. – № 6 (139)

24 червня 2022 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери