Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіХромяк Андрій, священикВиголошення пророцтва Ноєм про своїх синів
Статті

Виголошення пророцтва Ноєм про своїх синів

Священик Андрій ХРОМЯК, викладач ВПБА, кандидат богословських наук

«…І сказав: проклятий Ханаан; раб рабів буде він у братів своїх. Потім сказав: благословенний Господь Бог Симів; Ханаан же буде рабом йому…» (Бут. 9: 25–26).

«…І сказав: Проклятий Ханаан…».

На питання, чому вся важкість цього прокляття падає не на Хама, винуватця, а на одного з синів його Ханаана, існує кілька тлумачень.

Так, Оріген, слідуючи юдейській традиції, пояснює це тим, що юнак Ханаан нібито першим помітив непристойне становище свого сплячого діда і вказав на нього своєму батькові Хаму. Але це пояснення, не витримує критики вже хоча б тому, що не можна вважати в одному і тому ж проступкові більш відповідальним нерозумного хлопця, ніж зрілого чоловіка.

Набагато глибше і ґрунтовніше інше пояснення, запропоноване св. Іваном Златоустом: «Не без мети і недаремно згадало Писання про сина (Хама), але з деякої потаємної причини. Ной хотів і покарати Хама за його злочин і завдану йому образу, і в той же час не порушити благословення, даного вже Богом: “благословив, – сказано, – Бог Ноя і синів його”, коли вони вийшли з ковчега (Бут. 9:1)».

«…раб рабів буде він у братів своїх».

Це звичайна в єврейській мові форма посилення думки (найвищий ступінь). Історія, дійсно, дала повне виконання цього пророцтва. Так, нащадки Ханаана були вбиті, обернені в рабство євреями за Ісуса Навина, під час завоювання ним Землі обітованої (Нав. 9:23). Не раз і ще, особливо за царів Давида й Соломона, хананеї випробували на собі важку руку нащадків Сима і послужили їм (3 Цар. 9:20–21). А інші племена хамітів (фінікійці й особливо ефіопляни) були підкорені нащадками Яфета – персами, греками і римлянами.

«Потім сказав: благословенний Господь Бог Симів…».

Пророцтво, дане Симові, становить повну протилежність попередньому: те починалося з прокляття – це починається з благословення; те пророкувало рабство – це сповіщає панування. Сама формула – «Благословенний Господь Бог» означає піднесення хвали і подяки Богові (Еф.1:3). Але найцікавіше в ній те, що тут Бог одкровення – Всевишній – уперше називається Богом Сима. Це означає, що потомство Сима буде стояти в особливо близьких відносинах до Творця як родоначальники богообраного єврейського народу, і що з нього вийдуть керманичі, патріархи і пророки – служителі Бога на землі, й, нарешті, з нього потім вийде і сам Христос Спаситель.

«Ханаан же буде рабом йому…».

Тут розуміються ті підпорядковані відносини, в яких перебували хананеї у євреїв в епоху Ісуса Навина і за часів єврейських царів.

Волин. єпарх. відом.– 2018.– № 2 (159)

23 лютого 2018 р.
Інші статті за рубриками: Священик Андрій Хромяк
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери