Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіСавчук Лариса«Ця дівчинка буде матушкою»
Статті

«Ця дівчинка буде матушкою»

Катерина ЗУБЧУК

Так сказала дружина священика, яка тримала на руках маленьку Ларису під час хрещення. Але ось ця маленька дівчинка виросла і вийшла заміж за свого недавнього однокурсника, з яким навчалася у Волинському державному університеті. Обоє стали викладачами цього ж вишу. А як же пророцтво? Воно таки збулося: через 10 років подружнього життя чоловік Лариси Микола Савчук був рукопокладений у священики владикою Луцьким і Волинським УПЦ КП Михаїлом. Нині він — настоятель Благовіщенського храму у Луцьку.

«Тоді навіть говорити про церковні обряди не можна було».

У кожного свій шлях до Бога. І нічого у житті немає випадкового. З цього почалася наша розмова із матушкою Ларисою. Жінка, яка народилася на початку 1970 років, прослідковуючи життя своїх предків, каже:

— Я розумію, чому так, а не інакше все склалося. Мій прадід Сергій по маминій лінії до кінця своїх днів служив безоплатно дяком у храмі. А передісторія цього така: коли він у Першу світову війну потрапив у полон до австрійців, то дав обітницю, що як залишиться живий і вирветься із того пекла, то присвятить себе церкві. Так і зробив. Господь дарував йому життя, і він виконав свою обітницю. Коли помер, то його похоронили із молитовником у руках.

Згодом історія якоюсь мірою повторилася. Вже у роки Другої світової війни бабуся матушки Лариси Галіна, як її називали, потрапила у німецький полон. Після пережитого вона стала дуже набожною — у молитвах проводила дні, мало й говорила. Дівчинка з батьками приїжджала з Луцька у село Кораблище, що на Рівненщині, звідки родом її мати. Вона дуже любила бабусю, яка, як вважає, вимолила і її долю.

— Бабуся й потурбувалася, — розповідає матушка Лариса, — щоб мене похрестили невдовзі після народження. Це ж була епоха атеїзму. Тоді навіть говорити про церковні обряди не можна було. А мене тайком повезли в якесь маленьке село на Рівненщині, як розповідала згодом мама. Дружина настоятеля місцевого храму тримала на руках під час таїнства хрещення. Вона сказала: «Ця дівчинка буде матушкою».

Отож, матушка Лариса — лучанка у першому поколінні. Сюди за направленням приїхали з Рівненщини її батьки — викладачка та інженер. А отець Микола народився у селі Тростянка Рожищенського району. Його мати — педагог, якийсь час директором школи працювала. Знову ж таки і мови не могло бути про наближеність до релігії. Але якось відкрилася така таємниця: коли ремонтували церкву у Тростянці, то знайшли капсулу, закладену у фундамент, і з’ясувалося, що прадід Миколи був фундатором цього храму.

Після школи Лариса мала вступати у столичний медінститут імені Богомольця. Але у матері було хворе серце, і вона боялася залишати її саму у Луцьку (дівчина — одиначка у сім’ї). А Микола не пройшов за конкурсом у цей же виш. Він був призваний на строкову службу. Коли ж повернувся з армії, то й Лариса підросла (вона майже на 5 літ молодша). Тоді їхні стежки перетнулися: вони стали студентами історичного факультету Луцького педагогічного інституту, який у 1993 році набув статусу Волинського державного університету імені Лесі Українки. Вчилися в одній групі.

«Перший раз поцілувалися на заручинах»

— І я, і Микола вибрали археологію, — розповідає моя співбесідниця. — А, одержавши дипломи, залишилися працювати на кафедрі у Михайла Кучинка. Одне слово, нас із Миколою звела археологія. А ще ми співали у студентському ансамблі «Розмай». Не раз, коли на сцені грали весілля, то були навіть у ролях нареченої і нареченого. Але на цьому все і закінчувалося. Ніяких зустрічей у нас не було, хоч багато часу проводили разом…

І Лариса залицяльників мала, і Микола — дівчат.

— Після закінчення університету, — пригадує жінка, — мені в один день троє хлопців зробили пропозицію руки і серця. Найцікавіше ось що. Вечір, без п’яти хвилин північ. Я з мамою переклеюю шпалери у коридорі. Готуюсь відзначити отримання диплома. Аж дзвінок у двері. Відкриваю, а там Коля стоїть. Я до нього: «А ти що серед ночі прийшов?» Він у відповідь каже: «Ларисонько, вийди». Виходжу на двір — бачу, що якась дівчина стоїть біля нього. В голові майнуло: «Прийшов, певно, на весілля запрошувати» А Коля говорить: «Знайомся, це моя сестра Валя». А вже сестра продовжує: «Дуже приємно познайомитися. Ви знаєте, Коля признався, що з першого курсу вас любить». Вона ж і повідомила: «Ми завтра прийдемо до вас у свати». «Добре, приходьте», — сказала я. То був якраз третій потенційний наречений. І коли я вернулася до хати й сповістила новину: «Мамусю, приходив ще й Коля — сватів засилатиме», то перший раз мама сказала: «Дитино, ти що — не мудра? Що ж ти з ними будеш робити?» «Мам, — відповіла я, — хто перший до хати зайде — за того і заміж вийду. Зрештою, це ж тільки заручини….»

І першим прийшов Микола. Букет троянд у зріст Лариси, як вона пригадує, приніс, коробку цукерок — усе те, що тоді треба було «діставати». Жінка розповідає:

— Після традиційних розмов про куницю, яка «забігла до вашого дому», а «мисливці, які довго ходили лісами, натрапили на її слід», після того, коли я вже сказала Миколі: «Так», ми вперше з ним поцілувалися. Це було 17 липня 1994 року. Сорок днів того літа дощу не було, і враз він пішов дуже рясний. А це ж на щастя! У вересні уже було весілля.

Історик став священиком

Літа минали. Подружжя Савчуків працювало в університеті, займалися, як каже матушка Лариса, своєю улюбленою археологією, співали, як і раніше, в художній самодіяльності. А дітей Бог не давав. І ось мати каже Ларисі: «Що ви все по сценах та по сценах. Це добре, що Господь обдарував голосом — треба у церкві співати». І сама ж пішла до отця Миколая у Миколаївську церкву Луцька. «Отче, мої діти хочуть бути хористами», — сказала йому. Він охоче їх прийняв.

Уже п’ять років поспіль матушка Лариса привозить на Великдень в Україну благодатний вогонь зі Святої землі.

— Потім, — розповідає матушка Лариса, — ми співали у Свято–Троїцькому соборі: Микола в «Оранті», а я — з хористами, яких парафіяни чули в будні. Мої батьки померли, дітей у нас із Миколою не було. Розпач мене брав. Уже й думка з’являлася у монастир піти. Але Господь по–іншому повів життя. Якось прийшли ми до владики Якова, який очолював Волинську єпархію УПЦ Київського патріархату. Ми дуже часто й багато спілкувалися з ним. А цього разу просили благословення на захист дисертацій, які писали. Владика й каже: «Захищайтесь, не захищайтесь, а працювати в університеті ви не будете». І далі до Миколи: «Ти будеш служити в церкві». І до мене: «А ти возитимеш тисячі людей по світу (так я вперше тоді почула про те, що колись займатимусь паломництвом).

Микола таки писав дисертацію. Але обоє вже попрощалися зі «своєю» археологією. Лариса перейшла працювати у школу № 21. У 2001 році Бог послав їм синочка, якого назвали на честь прадіда Лариси Сергієм (другий син Ілля народиться менш як через два роки). І ось одного разу владика Яків скаже Миколі перед поїздкою до Києва: «Коли я повернуся, то хочу тебе рукопокласти». Правда, сталося так, що, на жаль, з Києва владика Яків повернувся вже у домовині. А рукопоклав у священики Миколу Савчука владика Михаїл, який очолив Волинську єпархію.

— Пропозиція була несподівана, — пригадує жінка, — але чоловік не відмовився. Він сказав мені, коли я його спитала, чи йому не страшно: «Ми не знаємо, скільки будемо жити. Коли стану перед Богом і він скаже: «Я тобі давав у руки хреста, а ти його не взяв», то що я відповім?»

Так історик, який писав дисертацію на тему археології, став священиком. Відклавши наукову роботу, пішов вчитися у духовну семінарію. Спочатку правив службу у капличці, а потім взявся за будівництво Благовіщенської церкви в обласному центрі. Ще, як сам сказав, там багато роботи. Але основне не це («хоч хочеться, звичайно, аби все було гарно облаштовано»): головне — збудувати храм своєї душі. Матушка Лариса стала регентом. А ще владика Михаїл запропонував їй очолити паломницький центр УПЦ Київського патріархату і возити віруючих по світу. У квітні 2005–го підписав свій наказ. До речі, уже п’ять років поспіль матушка Лариса привозить на Великдень в Україну благодатний вогонь зі Святої землі.

«Наш тато не буде ховатися за чужими спинами»

Не могли ми не згадати і того, що отець Микола в 2014 році побував у зоні АТО як капелан. Він був серед перших священиків, які поїхали на Схід України, де йшло бойове протистояння, оскільки мав за плечима строкову службу в армії.

— На сімейній раді вирішували це питання — їхати чи не їхати на війну, — розповідає матушка Лариса. — І сини сказали: «Наш тато не буде ховатися за чужими спинами». Три місяці був отець Микола на передовій. І я до нього їздила. Мене привезли, пригадую, у Костянтинівку, де штаб стояв. А я кажу: «Що ви мені показуєте штаб — я хочу побувати в окопах, побачити, де рюкзак мого чоловіка стоїть». Не забуду, як під час обстрілу він мене так закривав, що дихати не було чим. Казав: «Як мене уб’ють, то таке… А ось як тебе не стане, то що я сам з дітьми буду робити?..» Отець Микола на передовій відгородив церковку ящиками з хлібом (такий хліб поляки дали, що може два роки зберігатися), там і звучало Боже слово.

А ще такий спогад.

— Я тільки серед ночі повернулася додому зі Сходу України, а о четвертій ранку — дзвінок від отця. Я здивувалася, бо він дуже делікатний — не потурбує зайвий раз, та ще й уночі. Шок великий за якусь мить пережила, думаючи, що з ним щось сталося. А він каже: «Ларисочко, уявляєш, снайпер «зняв» нашого вартового. Підповзаю до нього. Думаю, куди ж та дитина поранена. Крові не видно. Дивлюся — в бронежилет поцілила куля, — прямо в серце. Розстібаю «бронік» і бачу в кишені одягу молитовник, розкритий на 90–му псалмі. Вижив боєць! У мене такий стрес, що я не міг тобі не подзвонити».

…Чи хочуть Савчуки, щоб їхні сини обрали шлях батька і стали священиками? З цього приводу отець Микола каже:

— Хотілося б, але я тут не категоричний. Вони самі мають вибрати свій шлях.

Старший син Сергій, який у цьому році закінчує школу, збирається у столичний медінститут (імені Богомольця, в який колись хотіли вступати його батьки). Він бачить себе нейрохірургом. Молодший Ілля теж мріє про медицину. А духовну основу для майбутнього підкорення життєвих вершин вони взяли від тата з мамою.

Volyn.com.ua

28 квітня 2018 р.
Інші статті за рубриками: Лариса Савчук, Священик Микола Савчук
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери