Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіСавчук Лариса«Ця дівчинка буде матушкою»
Статті

«Ця дівчинка буде матушкою»

Так сказала дружина священника, яка тримала на руках крихітну Ларису під час хрещення. Ця маленька дівчинка виросла і вийшла заміж за свого недавнього однокурсника, з яким навчалася у Волинському державному університеті. Обоє стали викладачами цього ж вишу. А як же пророцтво? Воно таки збулося: через 10 років подружнього життя чоловік Лариси Микола Савчук був рукопокладений у священники владикою Луцьким і Волинським УПЦ КП Михаїлом. Нині він — ​настоятель Благовіщенського храму ПЦУ в Луцьку

«Тоді навіть забороняли говорити про церковні обряди»

У кожного свій шлях до Бога. І нічого у житті немає випадкового. З цього почалася наша розмова із матушкою Ларисою. Жінка, яка народилася на початку 1970-х років, каже:

— Я розумію, чому так, а не інакше все склалося. Мій прадід Сергій по маминій лінії до кінця своїх днів служив безоплатно дяком у храмі. А ще долю мені вимолила бабуся Галіна, яка була дуже набожна. Я з батьками приїжджала з Луцька у село Кораблище, що на Рівненщині, звідки родом мама, і бачила, як у неї кожен день проходить у молитвах. Вона, до речі, й потурбувалася, щоб мене похрестили невдовзі після народження. Це ж була епоха атеїзму. Тоді навіть говорити про церковні обряди не можна було. А мене тайком повезли в якесь маленьке село на Рівненщині, як розповідала згодом мама. Дружина настоятеля місцевого храму тримала на руках під час таїнства хрещення. І вона сказала: «Ця дівчинка буде матушкою»…

Я розумію, чому так, а не інакше все склалося. Мій прадід Сергій по маминій лінії до кінця своїх днів служив безоплатно дяком у храмі.

Матушка Лариса — ​лучанка у першому поколінні. Сюди за направленням приїхали з Рівненщини її батьки — ​викладачка та інженер. А отець Микола народився у селі Тростянка Рожищенського району. Його мати — ​педагог, якийсь час директором школи працювала. Тобто і мови не могло бути про наближеність до релігії. Але якось відкрилася така таємниця: коли ремонтували церкву у Тростянці, то знайшли капсулу, закладену у фундамент, і з’ясувалося, що прадід Миколи був фундатором цього храму.

Після школи Лариса мала вступати у столичний медінститут імені Богомольця. Але у матері було хворе серце, і вона боялася залишати її саму у Луцьку (дівчина — ​одиначка в сім’ї). А Микола свого часу не пройшов за конкурсом у цей же виш. Він був призваний на строкову службу. Коли ж повернувся з армії, то й Лариса підросла (вона майже на 5 літ молодша). Тоді їхні стежки й перетнулися: вони стали студентами історичного факультету Луцького педагогічного інституту, який у 1993 році набув статусу Волинського державного університету імені Лесі Українки. Вчилися в одній групі.

«Перший раз поцілувалися на заручинах»

— І я, і Микола вибрали археологію, — ​розповідає моя співбесідниця. — ​А, одержавши дипломи, залишилися працювати на кафедрі у Михайла Кучинка. Ще ж ми співали у студентському ансамблі «Розмай». Не раз, коли на сцені грали весілля, то були навіть у ролях нареченої і нареченого. Але на цьому все і закінчувалося. Ніяких зустрічей-побачень у нас не було, хоч багато часу проводили разом…

Одне слово, і Лариса залицяльників мала, і Микола — ​дівчат.

— Після закінчення університету, — ​пригадує жінка, — ​мені в один день троє хлопців зробили пропозицію руки і серця. Микола якраз третій потенційний наречений. Коли я сповістила пізнього вечора новину: «Мамусю, приходив ще й Коля — ​сватів засилатиме», то перший раз мама сказала: «Дитино, ти що — ​не мудра? Що ж ти з ними будеш робити?». «Мам, — ​відповіла я, — ​хто перший до хати зайде — ​за того і заміж вийду. Зрештою, це ж тільки заручини…». І першим прийшов Микола з букетом троянд у мій зріст. Коли я вже йому сказала «так», ми вперше з ним поцілувалися. Це було 17 липня 1994 року. Сорок днів того літа дощу не було, і враз він пішов дуже рясний. А це ж на щастя! У вересні вже справляли весілля.

«Ти, Миколо, служитимеш у церкві, а ти, Ларисо, возитимеш тисячі людей по світу»

Літа минали. Подружжя Савчуків працювало в університеті, займалися, як каже матушка Лариса, своєю улюбленою археологією, співали, як і раніше, в художній самодіяльності. А дітей Бог не давав. І ось мати каже Ларисі: «Що ви все по сценах та по сценах. Це добре, що Господь обдарував голосом, — ​треба у церкві співати». І сама ж пішла до отця Миколая у Миколаївську церкву Луцька. «Отче, мої діти хочуть бути хористами», — ​сказала йому. Він радо їх прийняв. 

– Після закінчення університету, — ​пригадує жінка, — ​мені в один день троє хлопців зробили пропозицію руки і серця. Микола якраз третій потенційний наречений.

— ​Потім, — ​розповідає матушка Лариса, — ​ми співали у Свято–Троїцькому соборі: Микола — в «Оранті», а я — ​з хористами, яких парафіяни чули в будні. Мої батьки померли, дітей у нас із Миколою не було. Розпач мене брав. Уже й думка з’являлася у монастир піти. Але Господь по-іншому повів життя. Якось прийшли ми до владики Якова, який очолював Волинську єпархію УПЦ Київського патріархату. Ми дуже часто й багато спілкувалися з ним. А цього разу просили благословення на захист дисертацій, які писали. Владика й каже: «Захищайтесь — ​не захищайтесь, а працювати в університеті ви не будете». Далі до Миколи: «Ти будеш служити в церкві». І до мене: «А ти возитимеш тисячі людей по світу» (так я вперше тоді почула про те, що колись займатимусь паломництвом).

Микола таки писав дисертацію. Але обоє вже попрощалися зі «своєю» археологією. Лариса перейшла працювати у школу № 21. У 2001-му Бог послав їм синочка, якого назвали на честь прадіда Лариси Сергієм (другий син Ілля народиться менш як через два роки). І ось одного разу владика Яків каже Миколі перед поїздкою в столицю: «Коли я повернуся, то хочу тебе рукопокласти». Правда, сталося так, що, на жаль, з Києва владика Яків повернувся вже в домовині. А висвятив у священники Миколу Савчука митрополит Михаїл, який очолив Волинську єпархію.

Так історик, який писав дисертацію на тему археології, став священником. Відклавши наукову роботу, пішов вчитися у духовну семінарію. Спочатку правив службу в капличці, а потім узявся за будівництво Благовіщенської церкви в обласному центрі. Матушка Лариса — ​регент. А ще владика Михаїл запропонував їй очолити паломницький центр УПЦ Київського патріархату і возити вірян по світу. До речі, сім років поспіль матушка Лариса доставляла на Великдень в Україну Благодатний вогонь зі Святої Землі.

«Наш тато не ховатиметься за чужими спинами»

Не могли ми не згадати і того, що отець Микола в 2014 році побував у зоні АТО як капелан. Він був серед перших священників, які поїхали на Схід України, де йшло бойове протистояння, оскільки мав за плечима строкову службу в армії.

- На сімейній раді вирішували це питання — ​їхати чи не їхати на війну, — ​розповідає матушка Лариса. — ​І сини сказали: «Наш тато не буде ховатися за чужими спинами». Три місяці був отець Микола на передовій. І я до нього їздила. Мене привезли, пригадую, у Костянтинівку, де штаб стояв. Кажу: «Що ви мені показуєте штаб — ​я хочу побувати в окопах, побачити, де рюкзак мого чоловіка стоїть». Не забуду, як під час обстрілу він мене так закривав, що дихати не було чим. Говорив: «Як мене вб’ють, то таке… А ось як тебе не стане, то що я сам із дітьми буду робити?..».

Не забуду, як під час обстрілу він мене так закривав, що дихати не було чим. Говорив: «Як мене вб’ють, то таке… А ось як тебе не стане, то що я сам із дітьми буду робити?..».

…Щодо дітей, то молодший Ілля перейшов в 11-й клас. А ось на старшому, Сергієві, як розповіла матушка Лариса, збулося пророцтво старця зі Святої Землі, який побачив у ньому, як висловився, сильного лікаря, «але від Бога — тобто священника». Юнак, який навчався в Києві в Національному медичному університеті імені О. О. Богомольця й у Волинській православній богословській академії, в цьому році після 2-го курсу залишив виш у столиці, де здобував фах лікаря, і вибрав духовну стезю. Бо це — ​його.

Volyn.com.ua

13 вересня 2020 р.
Інші статті за рубриками: Лариса Савчук, Священик Микола Савчук
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери