Тиждень 25-й після П’ятдесятниці
Зачаття праведною Анною Пресвятої Богородицi. Пророчицi Анни, матерi, пророка Самуїла (1100 до Р.Х.). Святителя Софронiя, архієпископа Кіпрського (VI). Преподобного Стефана Новосiятеля (912)...
Минув місяць, як настоятель парафії святого Архістратига Михаїла УПЦ КП смт Шацьк отець Роман Скірак повернувся із зони АТО. Поїздку на війну він здійснив як військовий священик і протягом місяця духовно опікувався бійцями прикордонних військ України, які несуть службу під Маріуполем Донецької області. Було важко і фізично, і психологічно, небезпека чатувала на кожному кроці, проте отець Роман жодного разу не пошкодував про перебування в горнилі війни. Тепер часто переглядає світлини та відео з зони АТО, зідзвонюється з бійцями, яких уже вважає своїми друзями, і планує наступну поїздку на передову, яка має відбутися на Великдень.
5 лютого 40 капеланів виїхали з м. Київ у донецькому напрямку. В повному військовому обмундируванні, з засобами захисту, аптечками, більше того – з необхідним багажем знань з психології та навиками з тактичної медицини. Вони мали замінити тих священиків, які вже протягом місяця перебували на передовій.
Отець Роман згадує, як пізно ввечері в суботу він прибув у прифронтове селище Зоря, а вже в неділю зранку звершив першу Божу службу в храмі, облаштованому в приміщенні недобудованої лікарні. Там же, в підвалі, і жив разом з бійцями. Кожен день священика розпочинався з молитви, на яку до храму постійно приходило 5-10 солдатів. Військові, які відправлялися на лінію фронту, що проходила за 5 км від селища, сприймали благословення отця Романа як невидимий і сильний захист від підступного ворога.
--Селище Зоря влітку минулого року було дуже гарячою точкою на карті АТО. Зараз там спокійно, проте звуки вибухів і пострілів долинають із передової щодня. Я часто ходив на блокпости, де спілкувався з бійцями. Нерідко вони самі йшли до мене. Приходили з бойових операцій, змучені, виснажені, їсти не хотіли, спати не могли. Прагнули одного – виговоритися і почути в розмові слова підтримки,-- розповідає отець Роман.
Бійці, якими опікувався священик, були жителями Волинської, Львівської та Хмельницької областей. Одні й раніше жили з вірою у серці, знали молитви, сповідалися і причащалися, інші тільки на війні пізнали Бога. Пам’ятним для отця Романа стало знайомство з 60-літнім професійним військовим, танкістом, який все життя покладався лише на власні сили. І лише тривала участь у бойових діях на сході країни, моменти, коли життя – на волосині, змусили його визнати і зізнатися священику: «Знаєте, отче, таки є над нами Вища сила».
Мужні чоловіки, які зі зброєю в руках стають на захист України, які звикають до некомфортних умов проживання і дефіциту найнеобхідніших речей, є беззахисними перед душевними стражданнями. Військова служба багатьох із них затягнулася на довший, ніж було обіцяно, період; вони по півроку не бачаться з рідними. Сім’ї деяких взагалі розпадаються. Такі бійці йшли зі своїми болями до отця Романа, знаходячи розраду в простому спілкуванні, зміцнюючись духовно після його настанов і порад. Вони й зараз йому телефонують.
У вільний час отець Роман допомагав бійцям на кухні, виконував багато іншої роботи. Хтось до нього звертався на «ти», хтось – на «ви», проте завжди з повагою.
А одного разу військові запросили священика… пограти в футбол. І той погодився! Хлопцям незвично було спостерігати за ним, бо ж кожен звик бачити духовного отця як служителя культу в храмі, в ризах, строгого і серйозного. Дивувалися, сміялися, а один навіть зізнався, що все життя боявся священиків, тому і в храм не ходив. Тепер же, завдяки отцю Роману, переконався, що вони -- прості й душевні люди.
– На війні є велика потреба в капеланах. У зоні АТО мають одночасно перебувати 400 військових священиків. Таких показників ще не досягнуто, проте приємно, що з відродженням армії відроджується і капеланство, що поруч із православними Київського патріархату духовну підтримку українським бійцям надають греко- і римо-католики, протестанти. Вже два роки триває неоголошена війна, проте й досі священики доїжджають у зону АТО з великими труднощами і перешкодами.
На блокпостах їх детально перевіряють, телефонують у військові частини, де на них чекають. А ще запитують пароль, якого духовні отці зазвичай не знають. Зараз наша церква вирішує разом із міністерством оборони України питання видачі посвідчень для капеланів і їхнього законного перебування в зоні АТО, -- священик розповідає про проблеми капеланства.
З місцевими жителями отець Роман спільної мови не знайшов. В містечку лишилися одні жінки, діти і старики – майже всі чоловіки воюють на боці російсько-терористичних угруповань. Жінки, як тільки бачать українських військових, відразу припиняють розмови – щоб запобігти витоку будь-якої інформації про чоловіків-сепаратистів. Самі ж постійно носять їм харчі і все необхідне.
Місяць для отця Романа пролетів швидко: в молитвах, спілкуванні, щоденній дрібній роботі. Вважає, що йому ще повезло, от інший священик, якому постійно телефонував, пережив на передовій найстрашніше. Жив і спав в окопах, не знімаючи ні бронежилет, ні каску. Коли впродовж декількох днів його з солдатами накривали ворожі «Гради», безупину молився на колінах. Вже і з сім’єю попрощався, проте Господь почув його молитви.
Відпочивши і набравшись сил, отець Роман і отець Матвій, настоятель парафії УПЦ КП в смт Люблинець, планують поїздку в зону АТО як волонтери. Мають намір зібрати найнеобхідніше для сиріт дитбудинку, для людей похилого віку, переселенців, військових і навіть бідних місцевих храмів і священиків (повезуть для них ризи, свічки тощо).
В понеділок, на другий день свята Воскресіння Христового, буде збиратися допомога біля каплички святої мучениці Тетяни, що в смт Шацьк. Отець Роман просить приносити паски, сирі яйця, ковбасу, консерви; пральний порошок, туалетний папір, памперси, вологі серветки, а також одяг, спідню білизну і шкарпетки. Добрі люди жертвують священикам кошти на дорогу, бо на одне лише пальне потрібно 8 тисяч гривень.
Такий він, душ-пастир Роман Скірак – і служитель Богу та ближньому, і психолог, і волонтер. Опікується в Шацьку невеликою церковною громадою, будує храм, завойовує авторитет серед людей і представників влади, виступає проти релігійних конфліктів, закликає до миру, їздить з високою християнською місією на буремний схід. Хай допомагає йому Господь у благих справах.