Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіХромяк Андрій, священикЧому гілка вербова, а не пальмова?
Статті

Чому гілка вербова, а не пальмова?

Розкажіть, будь ласка, чому саме вербу прийнято освячувати на Вхід Господній у Єрусалим, адже люди стелили Йому пальмове віття.

Відповідає священик Андрій ХРОМЯК, викладач ВПБА, кандидат богословських наук

Господь наш Ісус Христос увійшов до святого міста за кілька днів до Своїх страждань і смерті. Тут Він завершив трирічне служіння як Месія. Юдейському народові, обраному Богом у Старому Завіті, необхідно було отримати від Самого Христа свідчення про Його Божественне достоїнство. І ось Господь входить у Єрусалим, Його супроводжує юрба народу.

Люди, відчуваючи велич того, що відбувалося, від повноти сердець волали до Христа: «Осанна!» (що означає «благословенний») і стелили на Його шляху зелені пальмові гілки. Здавна з такою урочистістю зустрічали царів і великих завойовників, а тепер у покладанні гілок виразилося тисячолітнє сподівання юдеїв на пришестя земного царя, який відновить престол Давидів. На жаль, народ не зміг зрозуміти, що Царство Христа було не від світу цього...

З тих пір минуло дві тисячі літ. Але щороку ми, подібно до жителів Єрусалима, приходимо зустрічати Христа у храми з гілками верби. Адже в Україні, крім південного Криму, не ростуть пальми, та й інші дерева через суворість клімату ще не розпускаються, тільки верби. Верба – символ весни і символ духовного відродження: вона таїть у собі листя, але ще не випускає; так і наша радість від свята Входу Господнього неповна, але таїть у собі початки великої пасхальної радості.

Освячують верби під час святкового богослужіння. Після читання Євангелія священики здійснюють їх кадіння запашним фіміамом, читають молитву і кроплять гілки святою водою. Зазвичай окроплення повторюється в день свята після Літургії.

Освячену вербу ми приносимо в свої будинки, де з благоговінням зберігаємо як знак благодаті Божої до наступного року. Потім гілки спалюють, замінюючи на нові.

Свято Входу Господнього в Єрусалим, або ж Вербниця, певною межею відокремлює сорокаденний Великий піст від Страсного тижня, зміцнюючи нас перед днями Страстей Христових. Тому несемо до храму на урочисту Службу зелене гілля, щоб почути радісні слова: «Освячується верба оця благодаттю Всесвятого Духа, окропленням водою цією свяченою в ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь!»

Бажаєте одержати відповідь православного богослова на Ваші запитання? Звертайтесь до редакції: 43025 Луцьк, Градний узвіз, 1; (0332) 72-21-82; [email protected]

Волин. єпарх. відом.– 2014.– № 4 (113)

9 квітня 2023 р.
Інші статті за рубриками: Священик Андрій Хромяк
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери