
Святителя Андрiя, архієпископа Критського (712–726). Преподобної Марфи, матерi Симеона Дивногорця (551). Мучеників Феодота i Феодотiї (108). Священномученика Феодора, єпископа Киринейського (310)...
Перші чотири дні посту, увечері, по церквах служиться Великий покаянний канон Андрія Критського із земними поклонами. Протягом усього посту кожної середи і п’ятниці (а в Страсну седмицю майже кожного дня) відправляється Літургія Напередосвячених Дарів.
Особлива строгість дотримання посту потрібна в перший і Страсний тижні. Церковний Устав повністю виключає з уживання під час Великого посту м’ясного, яєць, молочних продуктів, вина. Риба дозволяється тільки на Благовіщення та Вхід Господній у Єрусалим (Вербницю). У Лазареву суботу можна вживати рибну ікру. У Страсну п'ятницю не споживають їжі до винесення плащаниці.
Певні послаблення чи й повне скасування тілесного посту дозволяються тим вірним, для яких постування може стати шкідливим. Це передусім діти, вагітні та матері, що годують, а також хворі, військовики та люди, котрі займаються важкою фізичною працею. Щодо благословення на послаблення посту потрібно звертатися до священика.
Кожному християнину не рекомендується в ці дні брати участь у різноманітних розважальних заходах. Не можна протягом усього Великого посту вступати в шлюб, тим більше вінчатися. Святкування урочистих дат слід відкласти до пасхальних часів. Чотиридесятниця – якнайкраща пора, щоби позбутися гріховних звичок: пияцтва, куріння, азартних ігор, грубих слів тощо. Є благочестивий звичай утримуватися під час Великого посту від інтимного життя (за взаємною згодою подружжя).
Але Церква особливо наголошує, що тілесний піст – це тільки частина посту, хоч і важлива. Найголовніше – постування духовне: треба пробачити своїм винуватцям і щиро попросити прощення в тих, кому завинили. Під час Великого посту кожен православний християнин має посповідатися та причаститися. Маємо ретельніше ухилятися від нових гріхів, більше молитися, ніж зазвичай. Якщо є змога, відвідуймо Богослужіння не тільки в неділю, а й будні. Вдома душекорисно кожного дня читати Біблію, зокрема Псалтир, іншу духовну літературу. Це чудова нагода більше жертвувати – не тільки грошей, а й часу, власних старань – на церковні, благодійні цілі, приділяти увагу бідним, самотнім, недужим.
До звичайних молитов протягом буденних днів Великого посту додається молитва преподобного Єфрема Сирина, на кожне прохання якої кладуть земний поклін.
Господи і Владико життя мого, дух лінивства, безнадійності, владолюбства і марнослав’я не дай мені.
Дух же доброчесності, смиренномудрості, терпіння і любові даруй мені, рабу Твоєму.
Так, Господи Царю, даруй мені бачити провини мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословен єси навіки-віків. Амінь.
На Великий піст припадає три заупокійні суботи, в які Церква за богослужінням згадує душі померлих православних християн. Із вірою в те, що наша молитва буде прийнята, ми приходимо в храми, молимося на Літургії, ставимо свічки як знамення нашої полум’яної віри, пишемо записки, приносимо милостиню, пожертвування у вигляді продуктів або допомагаємо тим, хто позбавлений належної опіки, турботи, уваги.
Проведімо ж Чотиридесятницю так, щоби зустріти Великдень очищеними, досконалішими.