Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Новини28 листопада розпочинається Різдвяний піст: особливості 2020 року
Новини

28 листопада розпочинається Різдвяний піст: особливості 2020 року

Православна церква поступово готує вірян до святкування Різдва Христового молитвою і постом, який триває сорок днів, від 28 листопада до 6 січня (за н. ст.).

Його ще називають «Пилипівка», бо починається після 27 листопада – дня пам’яті апостола Филипа. У Церковному Уставі називається так само, як і Великий, – Чотиридесятниця, бо триває 40 днів.

Мета цього посту полягає в тому, щоб ми до Різдва Христового очистили себе молитвою, таїнствами сповіді та причастя, щоб із чистим серцем змогли зустріти явленого у світ Сина Божого.

Загальні правила Різдвяного посту менш суворі, ніж Великого. Зрозуміло, що в цей час заборонено м'ясні, молочні продукти, яйця. Крім того, у понеділок, середу і п'ятницю, за Уставом, не споживаємо риби, вина й олії. У вівторок і четвер харчуємося з олією. Риба під час Пилипівки дозволяється в суботу, неділю та великі свята. Із 2 по 6 січня піст посилюється: навіть у суботу й неділю риба не благословляється. А на Святвечір, 6 січня, за благочестивим звичаєм, якщо дозволяє здоров’я, варто взагалі утриматися від їжі «до появи першої зірки».

Однак обмеженнями в харчах піст аж ніяк не вичерпується. Той, хто поститься, повинен більше уваги приділяти своєму духовному життю: молитися в храмі та вдома, читати Святе Письмо, християнську літературу. Якщо хтось перебуває у сварці чи тримає на когось гнів, – необхідно примиритися, бо гріхи гордості, гніву, осуду, ненависті, злоби позбавляють постувальника всіх плодів його праці. Піст – це добра нагода покинути погані звички (куріння, зловживання хмільним, картярство, лихослів’я), усілякі надмірності.

Піст тілесний без посту духовного нічого не приносить для спасіння душі, навіть навпаки – може бути й духовно шкідливим, якщо людина, утримуючись від їжі, впадає в гординю. Без молитви й покаяння піст – це дієта, і до релігії відношення не має.

Історія Різдвяного посту починається з давніх часів. Про нього є згадки у працях Божих угодників IV–V ст.: Амвросія Медіоланського, Філастрія, блаженного Августина, Лева Великого.

Спочатку він тривав усього сім днів (у деяких християн – більше), але в 1166 р. Константинопольський Патріарх Лука Хрисоверг постановив дотримуватися Пилипівки сорок днів. Адже Різдво Христове у справі нашого спасіння близьке за значенням до Воскресіння Христового, тож підготовка до нього має нести відповідну символіку. Так Різдвяний піст у православ’ї став «малою» чотиридесятницею, яка поступається лише чотиридесятниці «великій» – посту перед Пасхою.

27 листопада, день апостола Филипа (Пилипа), – зазвичай заговини на Різдвяний піст (Пилипівку), але оскільки цього року він припадає на п’ятницю, що сама є постовим днем, заговини переносяться на четвер, 26 листопада.

Усі події 28 листопада за єпархіальним календарем – ocь тут.

24 листопада 2020 р.
Архів новин
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери