Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Новини8 листопада – Димитрія
Новини

8 листопада – Димитрія

Цього дня особливо вшановуємо великомученика Димитрія Солунського, а чотирнадцять парафій нашої єпархії відзначають престольний празник.

Праведник народився в місті Солунь (Фессалоніки, Греція). Його родителі були таємними християнами, які змалку навчали любити Бога. Коли юнак досягнув повноліття, помер батько. Імператор Максиміан Галерій, що саме вступив на престол (305 р.), призначив Димитрія воєводою, проконсулом Фессалонії – на місце батька. Головним його обов'язком було захищати область від зовнішніх ворогів, але імператор зажадав від нього також винищувати християн. Димитрій замість цього став викорінювати язичницькі звичаї, а підданих навертати до Христової віри.

Повертаючись із походу проти сарматів (що населяли причорноморські степи), Максиміан зупинився в Солуні. Готуючись до близької смерті, Димитрій роздав своє майно бідним, усамітнився в пості та молитві.

Імператор заточив проконсула у в'язницю, а себе й горожан став розважати гладіаторськими боями. Переможених гладіатором Лієм християн кидали на списи воїнів.

Юний християнин Нестор, що відвідував Димитрія у в'язниці, взяв у нього благословіння на єдиноборство з Лієм. Зміцнений Богом, Нестор здолав гордого гладіатора. Нестора мали б нагородити як переможця, але замість цього стратили як християнина.

У 306 р. Димитрія за наказом Максиміана пронизали списами, а тіло кинули звірам. Солуняни таємно поховали його, а вірний слуга Димитрія Лупп узяв закривавлену ризу і перстень мученика та молитвами зцілював недужих. Але і його стратили.

За імператора Константина Великого на місці поховання мученика збудували храм, а через сто літ знайшли його нетлінні останки. Біля труни відбувалися численні Божі чудеса, передусім зцілення.

Із передань відомо, що за правління імператора Маврикія донські авари (кочівники), які намагались взяти в облогу Солунь, побачили на міській стіні лик Димитрія. Вони злякались і втекли. Іншого разу святий урятував місто від голоду і звільнив полонених.

У VII ст. помітили, що із раки (спеціальної скрині) з мощами угодника почало витікати запашне миро. Відтоді великомученика Димитрія іще називають мироточивим.

Храмове свято цього дня відзначають такі парафії: дві в обласному центрі (вул. Наливайка і парк ім. 900-річчя Луцька), Ковелі, селах Гать Луцького районного, Антонівка, Журавники, Загаї, Новосілки Горохівського, Жорнище (100-річчя освячення храму), Муравище, Носовичі Ківерецького, Битень, Валер’янівка Рожищанського, Знамирівка Цуманського деканатів.

Усі події 8 листопада за єпархіальним календарем – ocь тут.

5 листопада 2021 р.
Архів новин
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери