Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна НовиниОголошення9 жовтня – Йоана Богослова
Новини

9 жовтня – Йоана Богослова

Цього дня особливо вшановуємо апостола і євангеліста Йоана Богослова, десять парафій нашої єпархії святкують престольний празник.

Йоан був сином Зеведея й Саломії – дочки Йосифа Обручника – і братом апостола Якова. Разом зі своїм старшим братом належав до учнів Ісуса Христа, під час Таємної вечері сидів поруч з Учителем.

Після свого покликання не розлучався з Ним і був з-поміж трьох учеників, яких Господь особливо наблизив до Себе. Йоан був свідком уздоровлення дочки Яіра і Преображення на горі Фавор; ішов за Спасителем із Гефсиманського саду на суд беззаконних первосвященників Анни і Каяфи, потім і хресною дорогою; плакав разом із Матір’ю Ісуса біля хреста і чув звернені до них слова Господа: «Жоно! Це – син Твій» і «...Це – Мати твоя» (Ін. 19:26, 27).

Йоан опікувався Пресвятою Дівою Марією, а після Її успіння вирушив в Ефес та інші малоазійські міста проповідувати Євангеліє. Якось зі своїм учнем Прохором відправився у плавання, але під час сильного шторму корабель потонув. Усіх мандрівників викинуло на берег, лише Йоан залишився у морській безодні. Прохор гірко плакав, утративши свого духовного отця, і пішов до Ефеса. А на чотирнадцятий день подорожі побачив, як морська хвиля викинула людину. У ньому впізнав свого вчителя, якого Господь зберіг живим.

В Ефесі Йоан розповідав про Христа. Кількість тих, хто увірував, увесь час зростала. Саме в цю пору почалося гоніння на християн імператора Нерона (56–68). Йоана відвели до Рима на суд. За віру в Господа його засудили до смерті, але Він зберіг Свого обранця: ні чаша з отрутою, ні казан з киплячою олією не забрали його життя. Після невдалих спроб страти Йоана відправили на острів Патмос, де він ще багато років навчав островитян Євангелія.

За переказами, одного разу наставник з учнем пішли на пустельну гору, дотримуючись триденного посту. Під час Йоанової молитви захиталась гора і загуркотів грім. Прохор зі страху впав на землю. Йоан підняв його і наказав записувати, що говоритиме. «Я є Альфа й Омега, початок і кінець, говорить Господь, Який був і гряде, Вседержитель» (Одкр. 1:8), – звіщав Дух Божий через апостола. Так близько 67 року було написано Книгу Об’явлення (Одкровення, Апокаліпсис), останню в Новому Завіті.

Після тривалого заслання Йоан отримав свободу і повернувся в Ефес, де продовжував діяльність, навчаючи християн остерігатися лжевчителів. Близько 95 року апостол написав в Ефесі своє Євангеліє. Він закликав усіх християн любити Господа, один одного і цим сповнити заповіді Христові.

Апостолом любові називає Церква Йоана, бо він постійно навчав, що без цієї чесноти людина не може наблизитися до Всевишнього. У трьох його посланнях, що входять до Нового Завіту, йдеться про значення любові до Бога і ближніх.

Йоан набагато пережив усіх очевидців Господа, довго залишаючись єдиним живим свідком земного шляху Спасителя. Коли настав час помирати, вийшов за межі Ефеса із сімома учнями і наказав приготувати для себе хрестоподібну яму. Ліг у неї, повелівши засипати її землею. Учні, боячись непослуху, з плачем виконали наказ: накрили обличчя платом і закопали. Інші прийшли до могили, розкопали її, але нічого не знайшли.

Храмове свято відзначають громади в Луцьку (підземна церква в Замку Любарта), селах Будище, Озерне, Стеблі Ковельського, Уманці Горохівського, Сильно Цуманського, Тихотин Рожищанського, Сьомаки Луцького районного деканатів. Церкви Апостола і євангеліста Йоана Богослова в с. Губин Горохівського і с. Уляники Рожищанського благочинь святкуватимуть ще й 25-річчя освяти.

Усі події 9 жовтня за єпархіальним календарем – ось тут.

7 жовтня 2021 р.
Інші новини за рубриками: Оголошення
Архів новин
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери