Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Новини19 січня – Святе Богоявлення. Хрещення Господнє
Новини

19 січня – Святе Богоявлення. Хрещення Господнє

Святе Богоявлення. Хрещення Господнє

З нагоди торжества у храмах єпархії пройдуть Відправи. Зокрема, у луцькому кафедральному соборі Святої Трійці Літургія розпочнеться о 10.00.

Напередодні, 18 січня, – строгий піст.

Хрещення Господнє – один із найдавніших празників, належить до дванадцяти великих свят у році. Його встановлено ще в часи апостольські. Стародавня назва свята – Феофанія, що в перекладі з грецької – Богоявлення.

Усі чотири євангелісти свідчать про цю подію. «І сталося у ті дні, прийшов Ісус із Назарета галилейського і хрестився від Іоана в Йордані. І коли виходив з води, зараз же побачив Іоан небеса, що розкривалися, і Духа, Який, мов голуб, сходив на Нього. І голос був з небес: Ти Син Мій Улюблений, в Якому Моє благовоління» (Мк. 1, 9–11).

Наше слово «хрещаю», «хрещу», по-грецьки «баптізмо» – в буквальному перекладі означає «занурюю». На згадку того, що Спаситель Своїм хрещенням освятив воду, діється водосвяття; напередодні вода освячується в храмах, на саме ж Богоявлення – у ріках або інших водоймах, джерелах, де беруть воду. Урочисте шестя для освячення природних водойм називається хресним ходом на Йордан.

Хрещення від Йоана було символічним і означало, що, як тіло омивається й очищається водою, так і душа людини, котра щиро кається і повірила у Спасителя, буде очищена від усіх гріхів Христом. Сам Йоан вигукував: «...Гряде Сильніший за мене слідом за мною, Якому я не достойний, нахилившись, розв'язати ремінь взуття Його. Я хрестив вас водою, а Він хреститиме вас Духом Святим» (Мк. 1, 7–8).

І ось до нього приходить Ісус із Назарета. Йоан, вважаючи себе не гідним хрестити Ісуса, став утримувати Його, кажучи: «...Мені треба хреститися від Тебе, і чи Тобі приходити до мене?». Ісус відповів: «...Облиш нині, бо так належить нам виконати всяку правду» (Мф. 3, 14, 15), тобто здійснити добре відомий обряд Старозавітної Церкви, внісши в нього нове, вище значення.

Після хрещення Христа це омовіння для людей – вже не просто символ очищення. Цією подією Ісус явив Себе світові як Син Божий. Богоявлення відкрило нам велику Божественну таємницю Святої Трійці. Тепер кожен охрещений та воцерковлений долучається до цієї таїни і, згідно з повелінням Христа до Своїх учнів, має – тим чи іншим способом – виконувати чи якось сприяти Його настанові: «Отже, йдіть, навчайте всі народи, хрестячи їх в ім'я Отця і Сина і Святого Духа...» (Мф. 28, 19).

18 січня 2018 р.
Інші новини за рубриками: Єпархія
Архів новин
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери